Novinky

Výstava ČTK Olympijské okamžiky určila téma Multimediálního dne v Brně

19.11.2021

Fotografická výstava ČTK Olympijské okamžiky, která ukazuje slavné i méně známé snímky z historie československé a české účasti na letních i zimních olympijských hrách, se přestěhovala do Brna a stala se jedním z hlavních bodů programu letošního ročníku Multimediálního dne. Akce, kterou každoročně pořádá Katedra mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, se letos zaměřila na různé aspekty sportovní žurnalistiky. Stejně jako vloni se kvůli pandemii koronaviru konala online.

ČTK přispěla do programu Multimediálního dne několika akcemi. Kromě vernisáže venkovní fotografické výstavy, kterou v Brně uvedli šéfredaktorka zpravodajství Radka Matesová Marková a šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch, zorganizovala ČTK také online workshop a zúčastnila se hlavní debaty o specifikách sportovní žurnalistiky. Štáb ČTK se postaral o živý přenos slavnostního zahájení, jehož součástí bylo předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší tvůrčí žurnalistickou bakalářskou práci.

Zleva šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, Lenka Waschková Císařová, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU Brno, a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch při zahájení výstavy Olympijské okamžiky v Brně před sídlem fakulty. (Foto Patrik Uhlíř/ČTK, 2021)

Na studentském online workshopu představila ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková nejen zpravodajskou agenturu, ale i nový webinář pro žáky základních a středních škol s názvem Továrna na zprávy aneb Jak funguje ČTK. Ve druhé polovině workshopu zpovídali účastníci šéfa sportovní redakce ČTK Radomíra Nováka. Studenti se zajímali o chod sportovní redakce, o specifika novinářské účasti na olympiádách, ale také o to, jak časově náročná je práce sporťáků nebo jaké předpoklady musí mít nováček, který chce pracovat ve sportovní redakci.

V hlavním debatním panelu měla ČTK fotoreportéra Romana Vondrouše, který se zúčastnil několika olympiád i jiných vrcholných sportovních akcí. Vondrouš pravidelně fotí také na Velké pardubické; se sérií snímků z dostihů obsadil v roce 2013 první místo v kategorii Sport v prestižní fotografické soutěži World Press Photo. Vondrouš a další účastníci debaty mluvili například o etice ve sportovní žurnalistice a fotožurnalistice.

Fotografická výstava Olympijské okamžiky je k vidění v prostoru před Fakultou sociálních studií MU v Joštově ulici. Expozice volně navazuje na putovní venkovní výstavy, které ČTK připravila ke 100. výročí existence republiky i samotné agentury a k 30. výročí pádu komunistického režimu. Po loňských Nežádoucích okamžicích, výstavě, která ukazovala cenzurované nebo zakazované snímky, přišel letos na řadu sport.

"Výstava je průřezem českou a československou účastí na olympijských hrách. Zahrnuje nejslavnější momenty na zimních i letních olympiádách. Není řazena chronologicky, ale po tématech," uvedla na brněnské vernisáži šéfredaktorka Marková. ČTK připravila k výstavě i výukové materiály pro školy, které jsou ke stažení na webových stránkách výstavy. V Brně bude expozice do 4. ledna 2022, pak se přestěhuje do Prahy, později také do Vrchlabí a Kopřivnice.

Součástí Multimediálního dne je i tradiční jarmark redakcí. Zájemci se mohli virtuálně spojit se zástupci sportovních redakcí veřejnoprávních i regionálních médií, virtuálně se pak mohli podívat i do fakultního televizního a rozhlasového studia.

Další novinky