Novinky

Výstava ČTK představuje v centru Prahy slavné okamžiky z olympiád

05.01.2022

Slavné nebo naopak méně známé okamžiky z historie československé a české účasti na letních i zimních olympijských hrách ukazuje výstava v Praze v ulici Na Příkopě. Připravila ji Česká tisková kancelář (ČTK) a představuje na ní snímky svých reportérů, historické záběry z bohatého fotoarchivu ČTK i z dalších zdrojů. Venkovní expozice Olympijské okamžiky bude přístupná do 3. února. Zimní olympijské hry začnou v Pekingu o den později.

Po dalších zastávkách se expozice do Prahy vrátí v květnu, kdy bude na Pankrácké pláni a také na promenádě u Czech Photo Center v Butovicích. Po olympijských hrách v Pekingu se pravděpodobně složení fotografií na výstavě upraví. Nyní nabízí 152 velkoformátových fotografií a vedle historických snímků jsou na ní zachyceny i úspěchy českých sportovců na poslední letní olympiádě v Tokiu.

Na výstavě se autorsky podíleli bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se jako reportér zúčastnil šesti olympiád a na několika hrách byl i mluvčím národní olympijské výpravy. Spolupracoval na ní s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem, kteří se jako autoři podíleli i na předchozích venkovních fotografických expozicích ČTK.

"Po Okamžicích století, Okamžicích sametové revoluce a Nežádoucích okamžicích jsme se tentokrát rozhodli opustit oblast velké politiky a ukázat mimořádně zajímavé snímky z české a československé sportovní historie, jichž je stoletý fotoarchiv ČTK plný," uvedl Petr Mlch. ČTK ke stému výročí republiky a svého založení uspořádala v roce 2018 putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Na ni v roce 2020 volně navázala výstavou Nežádoucí okamžiky, která mapovala manipulaci a cenzuru v žurnalistice.

V rámci výstavy Olympijské okamžiky vznikly i speciální díly podcastu Četkast z rozhovorů s olympijskými medailisty a dalšími účastníky olympiád. Odkazy na ně jsou prostřednictvím QR kódů přímo na výstavních panelech. K výstavě ČTK opět připravila i materiály pro školy.

Z centra Prahy se v únoru expozice přesune do Vrchlabí, na jaře pak bude součástí programu Zátopek 100 v Kopřivnice. V květnu se vrátí zpátky do metropole.

Další novinky