Olympijské okamžiky - podcasty a videa

Olympijské okamžiky - výstava

Rozhovory s bývalými olympioniky, pamětníky momentů, které se zapsaly do historie českého a československého sportu. Olympijské podcasty natáčí tým ČTK, který připravuje venkovní fotografickou výstavu Olympijské okamžiky.

Olympijské podcasty

Rozhovor s Jánem Zacharou

První boxerské utkání v pražské Lucerně absolvoval Ján Zachara rok po skončení druhé světové války. Z olympiády v Helsinkách v roce 1952 přivezl zlatou medaili. Celý život tvrdí, že si vybral ten nejjemnější sport, protože jenom box se dělá v rukavičkách. Boxerský veterán, který na konci srpna oslaví 93. narozeniny, vypráví nejen o své cestě k olympijskému zlatu, ale také o vztahu k manželům Zátopkovým nebo o trénování nejmladší boxerské generace.

Rozhovor s Vojtechem Masným

Olympiáda v Tokiu se letos uskuteční podruhé v historii, ta první se konala v roce 1964. Československá výprava z ní tehdy přivezla celkem 14 medailí. Jednu ze šesti stříbrných vybojoval fotbalový tým, byla to vůbec první československá medaile z fotbalového turnaje na olympijských hrách. Stříbro z Tokia má doma v Trenčíně i slovenský fotbalový útočník Vojtech Masný, který k zisku medaile přispěl dvěma góly. Dnes slaví 83. narozeniny a je dalším hostem speciálního olympijského Četkastu, který vzniká v rámci příprav nové fotografické výstavy ČTK Olympijské okamžiky. Rozhovor s ním vedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková.

Rozhovor s Marií Ďuričovou

Rozhovorem se současnou nejstarší olympijskou vítězkou Marií Ďurovičovou, rozenou Kovářovou, odstartovala ČTK svůj olympijský speciál v rámci podcastu Četkast. Marie Ďurovičová v něm vzpomíná na vítězství týmu československých gymnastek v Londýně v roce 1948, na to, jak se tým sokolek na olympiádu vybíral a připravoval, i na smrt jedné z členek družstva Elišky Misákové, která zkalila mladým sportovkyním radost z životního úspěchu.

Rozhovor s Petrem Kockem

I mezi četkaři jsou olympionici! Jedním z nich je bývalý vrcholový cyklista a pozdější sportovní redaktor ČTK Petr Kocek. Nejen o tom, jaká byla jeho cesta z cyklistické dráhy k novinařině, vypráví v novém dílu olympijského speciálu Četkastu.

Rozhovor s Květou Jeriovou Peckovou

Jako malá holka na lyžích občas jezdila do školy, závodit na nich začala až ve 14 letech. O dalších 14 let později kariéru ukončila jako trojnásobná olympijská medailistka. Bývalá běžkyně na lyžích Květa Jeriová Pecková vzpomíná na své dětství, začátky v Sokole Studenec i své sportovní úspěchy. Popisuje, jak vypadala v roce 1980 olympiáda v Lake Placid i to, jak prožívala vrchol své kariéry na olympiádě v Sarajevu v roce 1984.

Olympijská videa

Vzpomínky Jána Zachary na Emila a Danu Zátopkovi

Z olympijských her v roce 1952 v Helsinkách přivezl boxer Ján Zachara zlatou medaili stejně jako manželé Zátopkovi. Na dobových fotografiích je zachycen, jak jej společně s Emilem Zátopkem po příletu do Prahy nesou příslušníci ATK Praha na ramenou. Dva roky po smrti legendárního běžce doprovázel Zachara Danu Zátopkovou při odhalení sochy atleta století u olympijského muzea v Lausanne. O své vzpomínky na jeden z nejslavnějších manželských párů olympijské historie se nejstarší slovenský olympijský vítěz v červnu 2021 podělil v rozhovoru s ČTK:

Marie Ďuričová

Na fotografii olympijského družstva československých gymnastek, která byla v srpnu 1948 pořízena v londýnské Impress Hall, stojí v zástupu úplně poslední. Usměvavá, tehdy 21letá sokolka z Lulče na Vyškovsku. Dnes je Marie Ďurovičová, za svobodna Kovářová, pořád stejně usměvavá. Ale nyní je již poslední z gymnastického týmu, která se může o své osobní vzpomínky na zisk zlaté medaile na první poválečné olympiádě podělit. V současnosti nejstarší česká olympijská medailistka oslavila v květnu 94. narozeniny.

Hlavní stránka výstavy

Fotogalerie

Pro školy


Poslouchat na Apple Podcasts:

Poslouchat na Spotify:


O ČTK

ČTK vzniká 28. 10. 1918, ve stejný den jako samostatné Československo. Nese název Československá tisková kancelář a pod značkou ČTK funguje nepřetržitě dodnes. Je považována za nezastupitelný informační zdroj nejen pro média, která jsou jejími hlavními partnery, ale i pro firmy a státní instituce.

Od roku 1996 je ČTK finančně nezávislá na státu. Nepobírá žádné dotace ani nečerpá finance z jiných veřejných zdrojů. Veškerý provoz financuje pouze ze své obchodní činnosti, z níž také generuje mírný zisk, který investuje do svého rozvoje. Řídí se mottem: Spolehlivost, rychlost, nezávislost.

V současnosti ročně vydává více než 230 000 zpráv, 500 000 fotografií, 10 000 zvukových nahrávek, 1 600 videí a téměř 2 000 infografických materiálů. Zajišťuje přímé videopřenosy pro internetové vydavatele nebo textové průběžné blogy. Vytváří také přehledy očekávaných událostí, profily osobností a událostí, aktualizuje databáze výročí, sportovních soutěží a hospodářských výsledků. O její technické vyspělosti svědčí mimo jiné to, že jako jedna z mála agentur na světě vyvinula vlastní agenturní redakční systém, který si získal i dva klienty v Německu.