Novinky

V Šumperku vystavuje ČTK rozšířenou verzi své výstavy Olympijské okamžiky

01.10.2021

Snímky úspěšných olympioniků z Tokia, ale i jejich předchůdců, kteří stáli na stupních vítězů na předešlých olympiádách, si mohou prohlédnout lidé v centru Šumperka. Venkovní expozice na pěší zóně nabízí 152 velkoformátových fotografií, mezi kterými nechybějí například zachycené letošní úspěchy střelců Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého či zisk zlaté medaile judisty Lukáše Krpálka a kajakáře Jiřího Prskavce. Výstavu Olympijské okamžiky otevřela Česká tisková kancelář, v Šumperku bude do 18. listopadu.

Výstava měla premiéru v srpnu v Uherském Hradišti, v Šumperku byla doplněna o aktuální fotografie z letní olympiády v Tokiu. "S aktualizací výstavy po Tokiu jsme počítali, nakonec je ale rozsáhlejší, než by nás při uzávěrce premiérové verze před hrami napadlo. Letošní medailová žeň českého týmu byla nevídaná, proto jsme nakonec upravili čtvrtinu výstavních ploch," uvedl spoluautor výstavy, bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef.

Výstavní plochy s olympijskými vesnicemi či fanoušky, které byly součástí premiérové verze expozice, v šumperské verzi nahradili "zlatí kamarádi z Tokia", tedy úspěchy střelců Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého či takřka paralelní zisk zlatých medailí judisty Lukáše Krpálka a kajakáře Jiřího Prskavce. Ti se spřátelili na olympiádě v Riu de Janeiro v roce 2016 a letos vybojovali nejcennější kov v jeden den v rozmezí dvou hodin.

"Aktualizovali jsme také panely věnované jednotlivým sportům, například tenisu, kanoistům či silákům. Upravený je třeba i panel věnovaný práci novinářů na olympiádě, kterou covidová pandemie hodně ovlivnila," řekl šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

Při procházce pěší zónou lidé na panelech uvidí i snímky slavných olympioniků s vazbou k městu. Samostatný panel je zde věnován například sedminásobné olympijské vítězce Věře Čáslavské, která do Šumperka jezdila jako reprezentační gymnastka na soustředění a zdejší přátelé jí pomohli najít v Jeseníkách úkryt po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Nechybí ani vítězný skok šumperského rodáka, akrobatického lyžaře Aleše Valenty na olympiádě v Salt Lake City 2002. Snímky ale zachycují i další slavné i méně známé momenty z historie české a československé účasti na letních a zimních olympijských hrách.

Na zahájení výstavy v Šumperku byli i její autoři. Zprava dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Vlevo je jednatelka šumperského Domu kultury Hana Písková. (Foto Luděk Peřina/ČTK, 2021)

Stejně jako u předchozích velkých fotografických výstav ČTK pocházejí snímky především z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury, ale také z dalších zdrojů. Výstava Olympijské okamžiky volně navazuje na venkovní expozice ČTK Okamžiky století, Okamžiky sametové revoluce a Nežádoucí okamžiky a stejně jako u předchozích venkovních výstav je doprovázena materiály pro školy. Z Šumperka se expozice přesune do Brna, dalšími zastávkami budou centrum Prahy, Vrchlabí, Kopřivnice a Praha 4. Poslední zastávkou bude již tradičně pěší zóna u sídla Czech Photo Center v Praze - Nových Butovicích.

Další novinky