Novinky

Výstava ČTK Olympijské okamžiky je v Kopřivnici v rámci projektu Zátopek 100

04.03.2022

Fotografická výstava ČTK Olympijské okamžiky je ode dneška vystavena v sadu Edvarda Beneše v Kopřivnici. Město ji hostí v rámci celoročního projektu Zátopek 100, kterým si připomíná letošní sté výročí narození místního rodáka, fenomenálního běžce Emila Zátopka.

Putovní venkovní výstava ČTK bude v Kopřivnici do 12. dubna. Slavnostní zahájení doprovodila debata pro školy v kopřivnickém kině, na které se představil fotoreportér ČTK Roman Vondrouš, držitel mnoha domácích a zahraničních ocenění, a spoluautor výstavy, bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce Ladislav Josef. Oba se jako novináři opakovaně zúčastnili olympijských her.

Expozice na 20 oboustranných panelech ukazuje slavné i méně známé snímky z historie československé a české účasti na letních i zimních olympijských hrách. Čerpá především z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury, ale také z dalších zdrojů. Jeden z panelů je věnován Zátopkovi a jeho manželce, olympijské vítězce v hodu oštěpem Daně Zátopkové, která se narodila ve stejný den jako nejslavnější kopřivnický rodák.

"Putovní výstava Olympijské okamžiky odstartovala loni v létě v Uherském Hradišti, kde Dana vyrůstala a kde měli Zátopkovi v roce 1948 svatbu. Díky Kopřivnici tak propojila města spojená s nejslavnějším českým sportovním párem," uvedla spoluautorka výstavy, šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Mezi hojně zastoupenými autory fotografií je i Roman Vondrouš, který se nedávno vrátil ze zimní olympiády v Pekingu. Snímky z posledních ZOH byly na výstavu doplněny těsně před kopřivnickou zastávkou. Už loni na podzim byla výstava aktualizována o fotografie z letní olympiády v Tokiu, která byla kvůli pandemii koronaviru odložena na rok 2021.

Kromě Kopřivnice a Uherského Hradiště si výstavu mohli prohlédnout lidé v Šumperku, Brně, Vrchlabí a v centru Prahy. Do hlavního města se ještě vrátí. V květnu bude instalována na Pankrácké pláni v Praze 4, poté u sídla Czech Photo Center v Praze 13.

Další novinky