Novinky

Na LFŠ v Uherském Hradišti má premiéru výstava ČTK Olympijské okamžiky

08.08.2021

Nejzajímavější momenty z dějin československé a české účasti na olympijských hrách zachycuje venkovní výstava fotografií Olympijské okamžiky, kterou dnes na Letní filmové škole v Uherském Hradišti poprvé představila Česká tisková kancelář (ČTK). Na 40 výstavních plochách je k vidění 155 fotografií českých a slovenských olympioniků. Většina snímků pochází z fotografického archivu národní tiskové agentury. Výstava bude v Uherském Hradišti minimálně do poloviny září, pak bude putovat po dalších městech.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr připomněl, že vernisáž v Uherském Hradišti je globlní premiérou výstavy. (Foto ČTK/Dalibor Glück, 2021)

Výstava zahrnuje známé fotografie olympijských vítězů i jejich snímky, které v době svého vzniku neplnily první stránky novin. "Chtěli jsme, aby tam byly nejen krásné a zajímavé fotografie, ale i příběhy, které jsou za tím úspěchem," řekl dnes na vernisáži dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který na přípravě expozice spolupracoval s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem.

Dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se na výstavě autorsky podílel. (Foto ČTK/Dalibor Glück, 2021)

Vystavené fotografie olympioniků proto doprovází zajímavé příběhy, které se k nim pojí. "Mě například zaujalo, že ve 30. letech si sportovci sami platili cestu na hry. Když třeba jeli do Los Angeles na olympiádu v době hospodářské krize, tak na vzpěrače se složili jeho kolegové z řad pražských strážníků, aby vůbec mohl jet. Vzpěrač Jaroslav Skobla tam pak vyhrál zlatou medaili," uvedl Josef.

Hostem vernisáže byl nejstarší slovenský olympijský vítěz Ján Zachara, který z olympiády v Helsinkách v roce 1952 přivezl zlatou medaili v boxu. V Uherském Hradišti zavzpomínal na manžele Zátopkovy, s nimiž byl na dvou olympiádách.

Nejstarší slovenský olympijský vítěz, boxer Ján Zachara pózuje před panelem, kde je zachycen na několika snímcích z olympiády v Helsinkách v roce 1952. (Foto ČTK/Dalibor Glück, 2021)

Podle Josefa bylo z obrovského množství fotografií vítězných československých a českých olympioniků velmi těžké vybrat nejzajímavější snímky. "Doteď jsme měli 75 zlatých olympijských medailí. Teď tedy přibyly další čtyři a ještě dalších sedm medailí, takže pár panelů by se určitě hodilo přidat," podotkl. Výstava tak bude podle jejich tvůrců dodatečně doplněna o snímky českých sportovců, kteří uspěli i na letošních hrách.

Josef zpravodajsky pokrýval šest olympiád a práce sportovního novináře se podle něj dramaticky změnila. "Poprvé jsem byl na olympiádě v Soulu v roce 1988 a jenom od té doby je to úplně jiná profese. Nebyl tehdy internet, nebyla digitální fotografie a nebyly laptopy. V podstatě se vše psalo do bloku," řekl Josef, podle kterého se výrazně zvýšily nároky na rychlost zpravodajství a zároveň přibyly olympijské disciplíny, takže zpravodajové jsou neustále v jednom kole.

Úspěchy i prohry českých sportovců na třech olympiádách obrazově zachytil fotoreportér ČTK Roman Vondrouš. "Slavnostním ceremoniálem to začíná, pak následují další dva týdny, kdy chodíme spát ve dvě v noci a vstáváme v šest hodin ráno. Je to taková skoro řehole, nicméně na druhou stranu to vyvažují velmi spontánní a silné zážitky, poněvadž fotografovat na olympiádě je pro každého fotografa čest," podotkl Vondrouš.

Šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch (vlevo) a fotoreportér ČTK Roman Vondrouš na zahájení výstavy. (Foto ČTK/Dalibor Glück, 2021)

Výstava bude putovní – po premiéře v Uherském Hradišti se už nyní plánují další zastávky. Měla by se představit například v Brně, Praze či během zimní olympiády 2022 ve Vrchlabí. Na jaře bude v Kopřivnici součástí série akcí Zátopek 100. ČTK připravuje k expozici i vzdělávací materiály pro školy.

Další novinky