Novinky

Autoři výstavy Olympijské okamžiky mluvili v Četkastu o ikonických fotkách

06.08.2021

Hrdiny československého a českého sportu v novodobé historii olympijských her představuje výstava ČTK Olympijské okamžiky, která bude poprvé představena na filmovém festivalu Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti. Venkovní expozice zachycuje na 40 výstavních plochách 155 snímků, které pochází převážně z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury. O vzniku výstavy mluvili její autoři ve speciálním vydání zpravodajského podcastu Četkast.

Návštěvníci na výstavě najdou velmi známé sportovní fotografie, ale i takové, které možná nikdy neviděli. "Snažili jsme se zachytit ty největší okamžiky olympijské historie. Někde jsem našel, že máme více než 250 medailistů, z toho 75 zlatých. Takže se předem omlouváme všem, na které se nedostalo," uvedl dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se na výstavě autorsky podílel. Na expozici spolupracoval s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem.

Autoři výstavy Olympijské okamžiky. Zleva bývalý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. (Foto ČTK/Vít Šimánek, 2021)

Výstava Olympijské okamžiky je už čtvrtou rozsáhlou venkovní fotografickou expozicí ČTK. V Uherském Hradišti bude mít vernisáž v neděli 8. srpna a k vidění zde bude přinejmenším do poloviny září. Výstava je putovní – po slovácké premiéře se už nyní plánují další zastávky. Expozice by se měla představit například v Brně, Praze či během zimní olympiády 2022 ve Vrchlabí. Na jaře bude v Kopřivnici součástí série akcí Zátopek 100.

"V premiérové verzi ještě kvůli uzávěrce tisku nejsou snímky z letošní olympiády v Tokiu, na dalších zastávky to nejzajímavější z posledních her doplníme. Určitě se najde prostor minimálně na český střelecký double v trapu, zlaté kamarády Lukáše Krpálka a Jiřího Prskavce či první české olympijské zlato v tenisu,“ slibuje Marková.

Celý rozhovor s tvůrci expozice si zájemci mohou poslechnout v aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Lecton.

Další novinky