Novinky

Práci novinářů si na workshopu ČTK na LFŠ vyzkoušelo osm studentů

12.08.2021

Osm studentů žurnalistiky a fotografie si vyzkoušelo práci agenturních novinářů na týdenním novinářském workshopu ČTK, který národní tisková agentura připravila pro 47. ročník filmového festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Studenti si vyzkoušeli, jak vypadá práce agenturních reportérů a fotoreportérů na velké akci. Psali zprávy pro festivalový web i tištěné Filmové listy, fotili aktuality i portréty a natáčeli podcasty s hosty filmové přehlídky.

Workshop vedli zkušení novináři z ČTK v čele s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou. Šéfeditor zpravodajství Zdeněk Fučík dohlížel na píšící část studentů, šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch vedl mladé fotografky a jednoho fotografa. Natáčet podcasty si začínající žurnalisté vyzkoušeli s ředitelkou Akademie ČTK Martinou Vašíčkovou.

Studenti psali aktuality i nadčasové texty, dohromady publikovali šest desítek zpráv. Fotografové pořídili kolem tisícovky snímků, naučili se, jak komunikovat s lidmi, které fotí, i jak fotky upravovat tak, aby odpovídaly standardům reportážní fotografie. Společně připravili sedm podcastů Četkast na Filmovce, ve kterých zpovídali a fotografovali festivalové hosty, mezi nimi například slovenského herce Martina Hubu, herce a scénáristu Zdeňka Svěráka, violoncellistu Jiřího Bártu nebo spisovatelku Karin Lednickou.

"I když se mají stále co učit, jejich výkon odpovídal skutečné práci agenturních novinářů," pochválila studenty šéfredaktorka Matesová Marková. Také u podcastových mikrofonů byli studenti šikovní. "Většina z nich točila podcast poprvé, takže měli i trochu trému. Ale zvládli to, pomáhali jim i zpovídaní hosté, třeba pan Huba učil u mikrofonu nervózní studentku správně dýchat," uvedla Vašíčková.

ČTK byla i letos jedním z hlavních mediálních partnerů LFŠ. Na festivalu představila v premiéře svou novou venkovní výstavu Olympijské okamžiky, vystavila také snímky fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, se kterým uspořádala i debatu. Prostřednictvím služby Protext Video zajistila ČTK i živé přenosy z tiskových konferencí, debat, slavnostního zahájení i zakončení festivalu.

Texty studentů workshopu ČTK lze najít na webu festivalu, ve Filmových listech i na webu ceskenoviny.cz či v dalších médiích.

Všechny díly Četkastu na Filmovce jsou dostupné v aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Lecton a na podcasty.cz.

Snímky účastníků fotoworkshopu ČTK jsou v galerii na webu LFŠ nebo ve Fotobance ČTK.

Další novinky