Novinky

Studenti považují spolupráci s Četkaři na LFŠ za "velkou školu"

13.08.2021

Za "úžasnou zkušenost" a "velkou školu" považují studenti žurnalistiky a fotografie účast na novinářském workshopu ČTK na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti. Ocenili hlavně to, že se mohli potkat s řadou zajímavých uměleckých osobností, k nimž by se běžně nedostali. Pochválili také profesionální a přátelský přístup lektorského týmu z ČTK. Studenti si pod dohledem zkušených novinářů z ČTK vyzkoušeli psaní, focení i natáčení podcastů.

„Workshop pod vedením ČTK pro mne byl opravdu velikou školou. Za osm dní práce jsem napsala víc zpráv, než za celý rok na škole. Naučila jsem se přesnosti a rychlosti, která je pro mé povolání opravdu důležitá," uvedla Alena Harciníková, studentka Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity (FSV UK), která ocenila i možnost dělat na profesionální úrovni podcasty. "Rozhovory s umělci mě opravdu bavily," dodala.

Natáčení podcastových rozhovorů s hosty festivalu si užila i studentka Kateřina Ježková. "Nejdůležitější pro mě byla asi zkušenost, že není potřeba mít z ničeho přehnaný strach. Při svém prvním podcastu jsem byla tak nervózní, až mě host, herec Martin Huba, začal uklidňovat. Po podcastu mě pak učil správnou techniku dýchání, kterou učí své studenty na divadelní fakultě. Z věci, které jsem se bála, se nakonec stalo jedno z nejpříjemnějších odpolední na Filmovce," přiznala Ježková, která se po prázdninách vrátí do lavic FSV UK.

Na festival a práci v terénu, kterou kvůli pandemii koronaviru adepti žurnalistiky v posledním roce téměř nepoznali, se těšila i její kolegyně z fakulty Žaneta Levíčková. "Workshop předčil moje očekávání. Poznala jsem spoustu zajímavých osobností, ke kterým bych se běžně nedostala, kulturně jsem se vyžila na jednom z nejlepších filmových festivalů a večer jsem se skvěle bavila na cimbálce," uvedla studentka, která prý bude z nabitých zkušeností čerpat celý život.

Týdenní workshop vedli zkušení novináři z ČTK v čele s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou. Šéfeditor zpravodajství Zdeněk Fučík dohlížel na píšící část studentů, šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch vedl mladé fotografky a jednoho fotografa. Natáčet podcasty si začínající žurnalisté vyzkoušeli s ředitelkou Akademie ČTK Martinou Vašíčkovou.

Spolupráci s četkařským týmem si pochvaloval Vojtěch Dvořáček. "Workshop byl skvělou příležitostí, jak poznat špičkové české novináře i jinak než skrze jejich práci. Pod jejich vedením jsem se cítil nejen jako student, ale jako součást týmu, který společně tvoří něco smysluplného," uvedl student FSV UK. Studenti se shodli, že tým lektorů s nimi jednal jako se sobě rovnými, vedl je, ale zároveň nechal prostor pro vlastní nápady. "Zároveň nás nešetřili kritikou a dávali nám cennou zpětnou vazbu, která nás posunula nejvíc," dodala Levíčková.

Nové zkušenosti při fotografování reportáží zase vyzdvihl začínající fotograf David Urban. "Ať už z hlediska efektivnosti a rychlosti práce, tak komunikaci s lidmi obecně. Velkou radost mám i z možnosti si popovídat se slavnými herci a spolupracovat s nimi prostřednictvím fotografií jak pro zpravodajství ČTK, tak do mého deníčku, kam pořizuji portréty svým analogovým fotoaparátem," uvedl student Vyšší odborné školy Michael, který se prý s Četkaři cítil "jako doma".

"Moje reakce na workshop? Nechci zpátky do Prahy!" shrnula svůj pobyt ve slovácké metropoli začínající fotografka Anna-Marie Křížová.

ČTK byla i letos jedním z hlavních mediálních partnerů LFŠ. Na festivalu představila v premiéře svou novou venkovní výstavu Olympijské okamžiky, vystavila také snímky fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, se kterým uspořádala i debatu. Prostřednictvím služby Protext Video zajistila ČTK i živé přenosy z tiskových konferencí, debat, slavnostního zahájení i zakončení festivalu.

Texty studentů workshopu ČTK lze najít na webu festivalu, ve Filmových listech i na webu ceskenoviny.cz či v dalších médiích.

Všechny díly Četkastu na Filmovce jsou dostupné v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Lecton.

Snímky účastníků fotoworkshopu ČTK jsou v galerii na webu LFŠ nebo ve Fotobance ČTK.

Další novinky