Novinky

Děti si na mediálním táboře ČTK vyzkoušely práci reportérů

30.08.2021

Natočit rozhovor nebo anketu, fotit portréty i panoramata, vyzpovídat olympijské vítěze – to všechno si vyzkoušely děti na příměstském mediálním táboře Zuřivý reportér, který na konci srpna uspořádala Akademie ČTK. Ve dvou týdenních turnusech se na táboře vystřídalo 26 dětí od osmi do 14 let. Při závěrečném předávání diplomů většina z nich prohlásila, že si chce akci zopakovat i příští rok.

Malí táborníci se detailně seznámili s prací agenturních novinářů, navštívili newsroom, sportovní redakci i video a audio oddělení ČTK. "Se zkušenými fotoeditory ČTK pobíhali po Praze s fotoaparáty, na diktafony nahrávali ankety, před kamerou dělali stand-upy. Zažili improvizovanou tiskovou konferenci s olympioniky i reportážní den v zoo. Prostě na vlastní kůži okusili, co obnáší být novinářem," uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková, která tábor připravila a vedla.

Hosty příměstského tábora byli například olympijští vodní slalomáři Jiří Prskavec a Lukáš Rohan, za nimiž jeli zuřiví reportéři na kanál do Troji. Zlatý olympijský vítěz z Tokia a několikanásobný mistr světa ve vodním slalomu Prskavec dětem prozradil třeba to, jak se jeho o dva roky mladší kamarád Rohan jako malý bál vody.

O cestování koní do olympijského Tokia, o klimatizovaných stájích nebo o tom, jaké koňské žrádlo mohli a nemohli vést koňáci s sebou na olympiádu, si děti vyprávěly s šéfkou olympijské ekipy všestrannosti Karolínou Žižkovou. Svůj životní příběh dětem přiblížil i paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek. O tom, jak se stát profesionálním hráčem počítačovách her, zase vyprávěl dvojnásobný mistr ČR a v současnosti nejlepší český PUBG hráč Vojtěch "Double" Ptáček.

"Akademie ČTK připravila pro školáky zábavný a přitom velmi poučný program. Spoustu věcí si vyzkoušeli jako opravdoví novináři. A to nejen z hlediska řemesla jako takového, ale včetně zásad, které je potřeba při této práci nejen znát, ale i ctít. Měli přitom možnost setkat se s několika zajímavými osobnostmi, kteří pro ně jistě budou inspirací na celý život," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková, se kterou táborníci také debatovali.

Dětem se věnovali i samotní novináři z ČTK. O tom, co všechno musí stihnout žurnalisté na olympiádě, vyprávěli sportovní redaktoři ČTK Kamila Nešporová a Radek Smekal, kteří se nedávno vrátili z her v Tokiu. Psaní o kulturních akcích, koncertech, divadle nebo literatuře přiblížil dětem kulturní redaktor ČTK Roman Jireš. Nad fotkami debatovaly děti s fotoeditory Martinou Topinkovou a Janem Ždimerou nebo fotoreportérem ČTK a vítězem Czech Press Photo 2020 Romanem Vondroušem.

"Byl to nejlepší tábor za celé prázdniny," zhodnotila většina dětí z prvního turnusu svůj pobyt na táboře. "Příští rok chceme zase!" dodávali táborníci z druhého týdne.

"Syn je ze všeho tak nadšený, jeho jediným zájmem je tento obor. Říkal, že pokud bude tábor za rok zase, tak by chtěl jet znovu," uvedla Edita Hadrovská, maminka jednoho z táborníků, který do pražského sídla ČTK dojížděl každý den z Kutné Hory. Malý novinář Štěpán Hadrovský už svém zážitky z tábora popsal na svém webu Kutnohorky.

Fotky a některé výstupy z jednotlivých tábornických akcí najdou zájemci na facebooku Akademie ČTK.

Vzdělávací a mediální centrum národní tiskové agentury Akademie ČTK pořádá akce pro děti i během školního roku. V době zavřených škol měl velký úspěch on-line mediální workshop pro základní a střední školy Továrna na zprávy, na kterém její lektoři vysvětlovali dětem, co je tisková agentura, jak funguje a jak v ní vznikají zprávy. Akademie ČTK pořádá také exkurze a přednášky pro školáky nebo mediální kurz pro učitele Jak vzniká zpráva, který má akreditaci MŠMT.

Další novinky