Novinky

Nejlepší novinářskou fotku podle CPP pořídil v listopadu Vondrouš

16.12.2021

Nejlepší novinářskou fotkou měsíce listopadu podle Czech Press Photo (CPP) je snímek fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše. Zachytil na ní prezidenta Miloše Zemana, který i přes onemocnění covid jmenoval na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu do funkce předsedy vlády.

Fotografie vznikla 28. listopadu a Vondrouš byl jediný fotoreportér, který se na akci dostal. "Dopředu se vědělo, že samotný akt bude z důvodu nákazy prezidenta onemocněním covid-19 nestandardní, ale do posledních okamžiků bylo zahaleno tajemstvím, jak vše proběhne," popsal atmosféru při jmenování fotograf. Největším překvapením pro novináře byl prosklený prostor, do kterého byl na invalidním vozíku dovezen pracovníkem oblečeným v ochranném oděvu prezident Miloš Zeman.

"Během přibližně pěti minut, kdy ceremoniál trval, jsem se zaměřil jednak na detaily prezidenta, premiéra, ale také celkové záběry sálu, které byly díky neobvyklé situaci neméně důležité. Při fotografování jsem si velmi dobře uvědomoval, že tyto fotografie vzbudí zájem nejen široké veřejnosti, ale s největší pravděpodobností budou i v budoucnosti rezonovat jako fotografický svědek tohoto vskutku nevšedního aktu," popsal Vondrouš.

Z kapacitních důvodů byl do sálu vpuštěn pouze fotograf ČTK. "O to víc jsem vnímal odpovědnost toho, že svoji práci musím odvést co nejlépe, aby se prostřednictvím servisu ČTK fotografie v té nejlepší kvalitě a co nejrychleji dostaly k jednotlivým klientům. Z tohoto důvodu jsem přímo z fotoaparátu okamžitě několik snímků posílal a média tak měla první záběry ještě v průběhu samotného jmenování," popsal autor.

Vondrouš je držitelem hlavní ceny v loňské soutěži Czech Press Photo. V soutěži o nejlepší foto měsíce CPP bodoval několikrát i vloni.

Foto měsíce CPP je ocenění žurnalistické fotografie, která zachycuje důležitou událost uplynulého měsíce. Cílem je upozorňovat na tvorbu profesionálních fotografů v průběhu celého roku.

Další novinky