Novinky

Akademie ČTK učí v novém – učebna je zároveň televizním studiem

23.03.2022

Akademie ČTK představila nový interiér své učebny, ve které se už více než deset let konají mediální a vzdělávací akce. Staronový prostor v sobě spojuje prvky moderního televizního studia a klasické výukové místnosti. Konat se zde budou všechny vzdělávací kurzy a semináře Akademie ČTK, národní zpravodajská agentura navíc hodlá místnost využít i k natáčení rozhovorů a debat nebo pořádání tiskových konferencí. Studio vzniklo podle architektonického návrhu designéra Jiřího Janíčka.

Novému pódiu dominuje maketa zeměkoule, která je už desetiletí součástí loga ČTK. Uprostřed je velkoplošná obrazovka, která slouží k prezentacím při výuce, ale také jako doprovodný prvek při on-line vysílání. Součástí nového studia je i technické vybavení potřebné k mediálním tréninkům chování před kamerou a mikrofonem (tj. kamery, mikrofony, světla, střižna).

"Akademie ČTK nabízí už více než deset let vzdělávací kurzy, u kterých stačilo mít projektor a laptop. Doba jde ale dál, v posledních letech vzrostl zájem o nácviky mediálních a komunikačních dovedností, zvláště vystupování před kamerou. K tomu je potřeba mít profesionální zázemí televizního studia. A protože máme kvalitní lektory k výuce, dozrál čas jim pořídit i odpovídající zázemí," uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková. Dosud se mediální kurz Člověk před mikrofonem a kamerou konal v Rozhlasové a televizní laboratoři na Fakultě sociálních věd UK, kde je ale ČTK limitována termíny.

"Nový interiér Akademie ČTK se nám v agentuře moc líbí. Doufám ale, že se bude líbit hlavně účastníkům kurzů. Případně hostům, které sem budeme zvát na natáčení rozhovorů nebo kteří zde budou pořádat tiskové konference, debaty nebo kulaté stoly," řekl ředitel strategie a rozvoje ČTK Jaroslav Kábele, do jehož kompetence Akademie ČTK patří. V plánu je místnost pronajímat i externím partnerům.

Mediální tréninky chování před mikrofonem a kamerou patří k nejoblíbenějším kurzům Akademie ČTK. Workshopy jsou určeny širokému spektru zájemců – od mluvčích po manažery, kteří se ve své profesi mohou dostat před kameru nebo rozhlasový mikrofon.

Na kurzu se zájemci seznámí se zásadami chování před kamerou, s prvky nonverbální komunikace, se způsoby aktivního navázání a udržení kontaktu s posluchači i asertivními metodami komunikace, např. v rozhovorech pro média. Účastníci si své schopnosti ověří přímo v praxi - před kamerou si procvičí řečové schopnosti a podstoupí individuální interview bez přípravy.

Akademie ČTK nabízí mediální tréninky a vzdělávací kurzy v prezenční i on-line formě. Těží z know-how národní tiskové agentury, její lektoři jsou kvalifikovaní odborníci s novinářskou praxí v ČTK nebo s ČTK jinak spojení.

Další novinky