Novinky

Poslední zastávkou putovní výstavy ČTK jsou Nové Butovice

21.05.2022

Venkovní fotografická výstava České tiskové kanceláře (ČTK) o účasti českých a československých sportovců na olympijských hrách se přestěhovala na svou poslední zastávku. Osmým místem putovní expozice s názvem Olympijské okamžiky je promenáda před sídlem Czech Photo Centre v Praze Nových Butovicích a lidé si ji tam mohou prohlédnout do 30. srpna.

Foto: Czech Photo Centre/Veronika Souralová

Premiéru měla výstava loni v létě na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti. Pak se přesunula do Šumperka, Brna, k vidění byla také v centrum Prahy, ve Vrchlabí, Kopřivnice a znovu v Praze. Během roku doznala i několika úprav, autoři ji mimo jiné aktualizovali po olympiádách v Tokiu a Pekingu.

"Mezitím ČTK vyšle do světa novou fotografickou výstavu, která bude věnována česko-slovenským vztahům. Vzniká u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa," uvedla spoluautorka výstav a šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. I tato výstava bude mít premiéru na LFŠ, s níž ČTK spolupracuje jako jeden z hlavních mediálních partnerů. Festival se v letos Uherském Hradišti koná od 29. července do 4. srpna.

Foto: Czech Photo Centre/Veronika Souralová

Výstavu Olympijské okamžiky sestavila ČTK z fotografií, které uchovává ve svém archivu a zachycují nejzajímavější momenty z dějin československé a české účasti na olympijských hrách. Nabízí přes 150 velkoformátových fotografií, mezi kterými jsou nejen historické fotky, ale i úspěchy českých sportovců na poslední letní olympiádě v Tokiu a poslední zimní olympiádě v Pekingu. K vidění jsou známé snímky olympijských vítězů i ty, které v době svého vzniku neplnily první stránky novin.

Na přípravě expozice se spolu s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem podílel i bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se jako reportér zúčastnil šesti olympiád a na několika hrách byl mluvčím národní olympijské výpravy. Při loňském zahájení výstavy v Uherském Hradišti uvedl, že bylo velmi těžké vybrat z obrovského množství fotografií vítězných československých a českých olympioniků ty nejzajímavější.

Foto: Czech Photo Centre/Veronika Souralová

Od roku 2018 je to čtvrtá "okamžiková" výstava fotografií z archivu ČTK. Ke stému výročí republiky a svého založení ČTK uspořádala před čtyřmi lety putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Na ni v roce 2020 volně navázala výstavou Nežádoucí okamžiky, která mapovala manipulaci a cenzuru v žurnalistice. Stejně jako u předchozích venkovních výstav je i výstava Olympijské okamžiky doprovázena materiály pro školy.

Další novinky