Novinky

Novou výstavu ČTK Česko/slovenské okamžiky přiblížili její autoři v Četkastu

29.07.2022

Důležité i méně známé momenty ze společné historie Čechů a Sováků ukazuje nová fotografická výstava ČTK s názvem Česko/slovenské okamžiky. Expozice bude mít vernisáž na festivalu Letní filmová škola (LFŠ), který dnes začíná v Uherském Hradišti.

O tom, jak výstava vznikala a co všechno je na ní k vidění, hovoří dva její spoluautoři Radka Matesová Marková, šéfredaktorka zpravodajství ČTK, a Petr Mlch, šéf Fotobanky ČTK, v podcastu Četkast na Filmovce. Zájemci si ho mohou poslechnout v aplikacích Spotify, Apple a Google Podcasts a Lecton.

Autorský tandem, do kterého spadá také bývalý dlouholetý šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK a autor mnoha výstav Dušan Veselý a redaktor dokumentační redakce ČTK Pavel Lukáš, vybral na výstavu bezmála 130 snímků, které zachycují dvojí rozpad československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků. „Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka Matesová Marková.

Na výstavě jsou snímky z Fotobanky ČTK, ale i fotky, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. Několik vystavených fotografií autoři našli v databázi fotobanky Profimedia, kterou ČTK koupila v červenci 2021.

V den vernisáže – 2. srpna, uspořádá ČTK o vztazích Čechů a Slováků také debatu s názvem Ani spolu, ani bez sebe. Účast na ní přislíbili spisovatel Pavel Kosatík, publicista Martin M. Šimečka a zpravodaj Českého rozhlasu Ľubomír Smatana. Debatu v Respekt stanu odvysílá ČTK živě, záznam bude k dispozici na webových stránkách výstavy a také na zpravodajském webu ČTK ceskenoviny.cz.

Další novinky