Výstava Česko/slovenské okamžiky

Československé okamžiky - výstava

Česká tisková kancelář připravila u příležitosti 30. výročí rozpadu Československa novou venkovní fotografickou výstavu. Expozice s názvem Česko/slovenské okamžiky měla premiéru v srpnu v Uherském Hradišti na 48. ročníku festivalu Letní filmová škola (LFŠ), kde je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů.

Autoři výstavy Česko/slovenské okamžiky vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie, dvojího rozpadu československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech. „Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstavě jsou i snímky z produkce Československé tiskové kanceláře, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. „Jsme rádi, že nám je slovenští kolegové zapůjčili, neboť jde o velmi vydařené fotografie, díky nimž si připomeneme například výrobky Made in Czechoslovakia z podniků na slovenském území či slavný snímek Alexandera Dubčeka na koupališti,“ uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Několik vystavených fotografií autoři našli v databázi fotobanky Profimedia, kterou ČTK koupila v červenci 2021.

Autorský tandem doplnil bývalý dlouholetý šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK a autor mnoha výstav Dušan Veselý. Na přípravě doprovodných textů se podílí Pavel Lukáš z dokumentační redakce ČTK.

Pro školy jsou na webové stránce výstavy opět k dispozici pracovní listy a didaktické materiály.

Jde o pátou putovní výstavu ČTK s „okamžiky“ v názvu. V roce 2018 připravila národní tisková agentura ke stému výročí založení Československa a ČTK expozici Okamžiky století, po nich následovaly Okamžiky sametové revoluce, Nežádoucí okamžiky a Olympijské okamžiky.

Na půdorysu výstavy připravili na konci roku 2022 její autoři fotografickou knihu Česko/slovenské okamžiky. „S myšlenkou přetavit výstavní materiál do knihy jsme si pohrávali už při přípravě expozice. Výstava má totiž velmi bohatou textovou stránku, která je z větší části dílem Pavla Lukáše z dokumentační redakce ČTK. Pro knižní zpracování jsme se definitivně rozhodli po pozitivním ohlasu na výstavu na Letní filmové škole,“ uvedl Mlch.

Dvousetstránková publikace obsahuje bezmála 160 snímků. Většina z nich pochází z fotoarchivu ČTK, jsou v ní ale zastoupeny i snímky ze společné superfotobanky ČTK – Profimedia a archivu slovenské tiskové agentury TASR. „Zatímco výstava v některých pasážích více akcentuje slovenské prvky společné historie, do knihy jsme ve větší míře doplnili i prvky české. Výrazně jsme například rozšířili kapitoly o československé kultuře či sportu,“ uvedla šéfredaktorka.

Vernisáž: 2. srpna 2022, 17:00, Palackého náměstí, Uherské Hradiště

Šumperk, pěší zóna 7. 10. – 23. 11. 2022
Brno, Joštova (naproti FSS MUNI) 25. 11. 2022 – 18. 1. 2023
Praha, horní část Václavského náměstí 19. 1. – 15. 2. 2023
Bratislava, Hviezdoslavovo náměstí, 16. 2. – 28. 3. 2023
Trenčín, Mierové náměstí, 28. 3. – 24. 4. 2023

Fotogalerie

Pro školy

English/Anglicky

Podcasty a videa

Podle výstavy Česko/slovenské okamžiky, která je nyní v Praze, vznikla kniha

Fotografická výstava ČTK Česko/slovenské okamžiky se přestěhovala do Prahy. V horní části Václavského náměstí si ji zájemci mohou prohlédnout do 15. února. Podle výstavy, která mapuje důležité i méně známé momenty ze společné historie Čechů a Slováků, vznikla také stejnojmenná fotografická publikace. V sídle ČTK ji pokřtila slovenská chargé d'affaires Soňa Budayová.

Rozhovor s autory výstavy

O tom, jak vznikala nová fotografická výstava ČTK Česko/slovenské okamžiky, o snímcích, které se na ni nedostaly, a také o nostalgii Husákových dětí mluvili v Četkastu dva její autoři Radka Matesová Marková a Petr Mlch. Výstava, která popisuje důležité i méně známé momenty ze společné historie Čechů a Sováků, má vernisáž na Letní filmové škole v Uherském Hradišti 2. srpna.

Vernisáž výstavy v Uherském Hradišti

Výstava měla vernisáž 2. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Debata na LFŠ o vztazích Čechů a Slováků

Debata českých a slovenských publicistů o vztazích Čechů a Slováků, důvodech rozpadu společného státu před 30 lety i o tom, co (nejen ve vzájemných vztazích) následovalo. Debata se konala 2. srpna 2022 na Letní filmové škole v Uherském Hradišti Účastnili se jí spisovatel a scenárista, mj. autor knihy Slovenské století, slovenský novinář a spisovatel, bývalý šéfredaktor Respektu Martin M. Šimečka a reportér Českého rozhlasu Ľubomír Smatana. Otázky kladl moderátor České televize Václav Moravec.

Předchozí výstavy

Výstava Olympijské okamžiky

Olympijské okamžiky - výstava

Výstava Nežádoucí okamžiky

Nežádoucí okamžiky - výstava

Výstava Okamžiky sametové revoluce

Okamžiky sametové revoluce - výstava

Výstava Okamžiky století

Okamžiky století - výstava