Novinky

ČTK zahájila v Uherském Hradišti výstavu o česko-slovenských vztazích

02.08.2022

Důležité i méně známé momenty ze společné historie Čechů a Slováků, ale i okamžiky z rozpadu československého státu či vzájemné vztahy obou národů v posledních 30 letech zachycuje venkovní výstava fotografií s názvem Česko/slovenské okamžiky, kterou na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti poprvé představila Česká tisková kancelář (ČTK). Venkovní expozice nabízí divákům bezmála 130 snímků, z nichž většina pochází z fotografického archivu národní tiskové agentury. V Uherském Hradišti bude vystavena do konce září, poté se vydá do dalších českých a moravských měst.

"Náš archiv je poměrně unikátní. Obrazová kronika dějin našeho státu začíná zhruba s jeho vznikem a z toho předdigitálního období je tam více než pět milionů okének, které nám zanechali naši předchůdci a o které pečujeme. Je to záležitost, která není ani jednoduchá, ani rychlá a nejde ani moc vidět. To, že děláme zpravodajství, se více méně ví, ale to, že pečujeme o takový unikátní archív, tak známo není," uvedl na vernisáži generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Podle šéfredaktorky zpravodajství ČTK Radky Matesové Markové se téma výstavy nabízelo samo a to vzhledem k letošnímu 30. výročí rozpadu Československa. "Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické - nechybějí zde snímky z běžného života, kultury či sportu," uvedla za autorský tým šéfredaktorka.

Pro výstavu její autoři vybírali snímky zejména z archivu ČTK; na výstavě jsou k vidění i snímky z produkce Československé tiskové kanceláře, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. "Jsme za to rádi, podle nás fotografie z TASRu výrazně oživily náš byť bohatý a skvělý, nicméně po té československé stránce ne úplný archiv," uvedla šéfredaktorka.

Výstavu doplňují podle šéfredaktora Fotobanky ČTK Petra Mlcha i snímky z databáze fotobanky Profimedia, kterou ČTK koupila v červenci 2021. "Je to tak první pilotní výstava, na které se podílely všechny fotobanky, které jsou k dispozici v Čechách a na Slovensku," doplnil Mlch.

Zachytit příběh dvou národů i jejich nejednoduchého soužití na 38 výstavních plochách nebylo podle autorů jednoduché, výstava vznikala půl roku. Koncept je postaven tak, aby nešlo jen o politiku - návštěvníci výstavy tak provázejí při procházkou výstavou i okamžiky ze sportu, kde se ze spoluhráčů stali soupeři, či kultury. Doprovázejí ji také texty Pavla Lukáše z dokumentační redakce ČTK, ve kterých tyto okamžiky výstižně popsal. Předehrou k výstavě byla debata o vztazích Čechů a Slováků publicisty Martina M. Šimečky a zpravodaje Českého rozhlasu Ľubomíra Smatany s názvem Ani spolu, ani bez sebe.

Výstava je již v pořadí pátou putovní výstavou ČTK s "okamžiky" v názvu. V roce 2018 připravila národní tisková agentura ke stému výročí založení Československa a ČTK expozici Okamžiky století, po nich následovaly Okamžiky sametové revoluce, Nežádoucí okamžiky a Olympijské okamžiky, které jsou ještě do konce letošního srpna k vidění v Praze 13 u sídla společnosti Czech Photo Center.

Další novinky