Novinky

Výstava v Brně připomíná společnou historii ČR a Slovenska i rozpad federace

25.11.2022

Fotografická výstava ČTK s názvem Česko/slovenské okamžiky se přestěhovala do Brna. Expozici, která mapuje společnou historii Česka a Slovenska i rozpad federace, si lidé prohlédnou v Joštově ulici nedaleko Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU). Zahájení výstavy bylo součástí brněnského Multimediálního dne, univerzitní akce, na které se setkávají novináři s žáky a studenty středních i vysokých škol.

Autoři výstavy vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie a rozpadu československého státu, případně ilustrují vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech.

"Snažili jsme se zachytit to, co nás spojovalo, co rozdělovalo a co z toho všeho zbylo, když vznikly dva samostatné státy," řekla šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstavě jsou i snímky z produkce Československé tiskové kanceláře, které před 30 lety při dělení federace připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. Je mezi nimi například slavný snímek Alexandera Dubčeka na koupališti.

Výstava, která měla premiéru v srpnu v Uherském Hradišti na festivalu Letní filmová škola, zůstane v Brně do poloviny ledna. Poté si ji lidé prohlédnou v Praze a Bratislavě.

Multimediální den každoročně spojuje mediální profesionály, studenty žurnalistiky a mladé lidi, kteří o studiu nebo práci v mediální oblasti teprve přemýšlejí. Letošní ročník byl věnovaný politické žurnalistice. Do debat i mediálního jarmarku se zapojili i novináři a fotografové ČTK.

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková pozvala do debaty o dělení Československa bývalé četkařské zpravodaje Romana Proroka a Andreu Kábelovou. Prorok byl coby politický zpravodaj ČTK u řady jednání o rozdělení státu, včetně klíčového jednání v brněnské vile Tugendhat. Kábelová pracovala počátkem 90. let jako zpravodajka ČTK v Bratislavě.

O shodách a odlišnostech v české a slovenské fotožurnalistice debatoval v Brně fotoreportér ČTK Roman Vondrouš se svým kolegou ze slovenského Denníku N Tomášem Benedikovičem. V atriu fakulty měla ČTK vlastní stánek, kde si mohli studenti prohlédnout Infobanku i Fotobanku ČTK.

Další novinky