Novinky

Výstava ČTK, mapující vztahy Čechů a Slováků, se přestěhovala do Bratislavy

16.02.2023

Putovní fotografická výstava ČTK, která mapuje společnou historii Čechů a Slováků, měla dnes vernisáž ve slovenské metropoli Bratislavě. Projekt nazvaný Česko/slovenské okamžiky ukazuje na 130 snímků zejména z archivu agentury. Putovní výstavu doprovází stejnojmenná kniha, kterou po zahájení výstavy pokřtil v Českém domě Bratislava známý slovenský herec Martin Huba.

Výstava bude na bratislavském Hviezdoslavově náměstí, blízko budovy českého velvyslanectví, téměř do konce března. Následně se podle Českého centra Bratislava, které na projektu spolupracuje, přesune do dalších slovenských měst. Generální ředitel ČTK Jiří Majstr na vernisáži řekl, že jde o pátou výstavu svého druhu z dílny ČTK. První z nich byla v roce 2018, a to pod názvem Okamžiky století.

"Snažili jsme se to udělat tak, abychom zejména představili společnou historii i lidem, kteří ji nezažili nebo kteří ji zažili jako hodně malincí. Ty části, které se týkají politiky, jsme ředili například sportem, běžným životem a kulturou," uvedla za autorský tým výstavy šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Výstava obsahuje i fotografie z produkce někdejší Československé tiskové kanceláře, které při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR.

"Češi a Slováci toho o sobě vědí hodně, ale pořád to není dost. Čím více se vzdalujeme od roku 1992, tak ty země o sobě toho moc nevědí," uvedl při zahájení výstavy český velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák.

Výstavu doplňuje stejnojmenná kniha. Huba při jejím křtu uvedl, že hodnota okamžiku spočívá v tom, jaký na člověka udělal dojem. Herec, který například v roce 2018 ztvárnil ve snímku Jakuba Červenky postavu T. G. Masaryka, také ocenil své kontakty s českou kulturou a českým uměním.

Expozice Česko/slovenské okamžiky měla svou premiéru loni v létě v Uherském Hradišti na 48. ročníku festivalu Letní filmová škola. Vidět už ji mohli i lidé v Šumperku, Brně a Praze.

Další novinky