Novinky

Výstavu ČTK o historii vztahů Čechů a Slováků navštívili Fiala a Heger

03.04.2023

Venkovní fotografickou výstavu ČTK, která mapuje historii Čechů a Slováků před i po rozdělení společného státu, navštívili v Trenčíně premiéři Česka a Slovenska Petr Fiala a Eduard Heger. Učinili tak po společném jednání členů svých vlád, během kterého shodně ocenili stávající úroveň vztahů mezi oběma zeměmi.

Výstava pod názvem Česko/slovenské okamžiky nabízí na 130 snímků zejména z archivu národní zpravodajské agentury. Počátkem března si ji při své první zahraniční cestě prohlédl v Bratislavě i nový český prezident Petr Pavel s manželkou.

Na slovenské části výstavy spolupracuje České centrum Bratislava, jehož ředitelka Monika Koblerová řekla, že výstava byla vytvořena pro širokou veřejnost. "Jsme strašně rádi, že je to výstava, která jde za divákem a do veřejných prostor," uvedla Koblerová v Trenčíně.

Výstava obsahuje i fotografie z produkce někdejší Československé tiskové kanceláře, které při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR.

Trenčín je sedmým místem, na kterém se výstava Česko/slovenské okamžiky představila, zároveň je druhou "zastávkou" na Slovensku. Po premiéře v Uherském Hradišti loni v létě byla k vidění v Šumperku, v Brně, na dvou místech v Praze a rovněž v Bratislavě.

"Jsme moc rádi, že výstava, která na zpravodajských fotografiích ukazuje mimořádné vztahy obou národů, na Slovensku tak trochu doprovodila i vrcholná politická setkání u příležitosti 30 let vzniku samostatných republik," uvedla spoluautorka expozice, šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. Doplnila, že Trenčín měl zastoupení i na předchozí fotografické výstavě ČTK Olympijské okamžiky, při jejíž přípravě autoři navštívili československé olympioniky z tohoto kraje – olympijského vítěze v boxu Jána Zacharu a člena stříbrného fotbalového týmu na OH 1964, legendu trenčínského fotbalu Vojtecha Masného.

Fotografickou expozici si v Trenčíně mohou lidé prohlédnout do 24. dubna, poté se přesune do dalších měst.

Další novinky