Novinky

Český prezident Pavel si v Bratislavě prohlédl výstavu ČTK

13.03.2023

Český prezident Petr Pavel si během své první zahraniční cesty do Bratislavy prohlédl na Hviezdoslavově náměstí venkovní výstavu fotografií, která mapuje společnou historii Čechů a Slováků. Prohlídkou velkoplošných panelů strávil zhruba deset minut, doprovodil ho kromě manželky Evy a hradního týmu i například český velvyslanec Rudolf Jindrák. Projekt České tiskové kanceláře (ČTK) nazvaný Česko/slovenské okamžiky ukazuje na 130 snímků zejména z archivu agentury. Putovní výstava bude v Bratislavě poblíž budovy velvyslanectví do konce března, poté se přesune do dalších slovenských měst.

Prezident Pavel v doprovodu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové uctil v Bratislavě také zakladatele Československé republiky (ČSR) Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. ČTK poté řekl, že pietou u pomníků Masaryka a Štefánika si s Čaputovou připomněl výročí 30 let existence obou republik. "A do jejich vínku dnes, aspoň podle mého, patří to, že plně sdílíme hodnoty demokratického světa. A k nim patří i to, že jsme tolerantní vůči menšinám, že jsme tolerantní vůči sobě samým a jakákoli forma násilí jedné skupiny proti druhé je z mého pohledu prostě nepřípustná," řekl.

Fotografická expozice ČTK ukazuje prostřednictvím zpravodajských fotografií to, co Čechy a Slováky v dějinách spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické; na výstavě jsou i snímky z běžného života, kultury či sportu.

Na výstavě jsou i snímky z produkce Československé tiskové kanceláře, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR.

Výstavu doplňuje stejnojmenná kniha, která oproti expozici zahrnuje ještě o několik desítek snímků více.

Další novinky