Novinky

Pro studenty byla účast na četkařském workshopu na LFŠ velkou zkušeností

05.08.2022

Příležitost objevit svět agenturní žurnalistiky, vyzkoušet si psaní zpravodajských textů, natáčení podcastů nebo fotografování dostala parta studentů a čerstvých absolventů žurnalistiky a fotografie na novinářském workshopu, který ČTK už počtvrté pořádala na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti. Týdenní práce s četkařskými profesionály byla pro studenty nejen obrovskou zkušeností, ale mnohým dodala i sebedůvěru a nabídla setkání s osobnostmi, k nimž by se běžně nedostali.

"Na začátku jsem si vůbec nevěřila a bála se, že si trhnu ostudu. Hned po úvodní poradě jsem ale zjistila, jak skvělý tým lidí Četku tvoří, a že mi nikdo hlavu trhat nebude. Při prvním článku jsem měla pocit, že nenapíšu ani čárku a celá práce mi trvala hrozně dlouho. Rychle jsem pochopila, že takto zpravodajství nefunguje, a že zprávy musím vydávat co nejdřív," popsala své první chvíle na workshopu Barbora Směřičková, studentka třetího ročníku žurnalistiky na brněnské Masarykově univerzitě.

Všichni studenti velmi záhy pochopili, jak je agenturní práce rychlá. "Poslední článek jsem byla schopná napsat do půl hodiny. Najednou jsem si dokázala mnohem rychleji utřídit myšlenky, sednout k počítači a jednoduše psát. Přesně toto jsem se naučila ani ne za týden s ČTK," pochvalovala si Směřičková, které prý workshop dodal sebedůvěru a poskytl "neskutečné příležitosti naučit se trochu víc z novinářského řemesla".

Obrovskou zkušeností byl workshop i pro Lukáše Cigánka, studenta druhého ročníku žurnalistiky na pražské FSV UK. "Nikdy předtím jsem nemusel v tak krátkém čase napsat tolik textů. Poprvé jsem si také vyzkoušel točit podcast. Mít možnost potkat se s tolika inspirativními a oceňovanými hosty byla jen třešnička na dortu," uvedl Cigánek.

Rovnou tři novinářské profese si na workshopu vyzkoušela Barbora Kvasničková, studentka udržitelného rozvoje na univerzitě v nizozemském Utrechtu. "Za týden v týmu ČTK jsem objevila nový, rychlý svět fotografie, vyzkoušela si pozice editorky i moderátorky. Díky podpoře mých kolegyň a kolegů to byla naučná a vyčerpávající jízda, která už mi teď, ani ne pár hodin od posledního editu fotky, chybí," uvedla studentka.

Týdenní workshop vedli zkušení novináři z ČTK v čele s šéfredaktorkou zpravodajství Radkou Matesovou Markovou. Šéfeditor zpravodajství Zdeněk Fučík dohlížel na píšící část studentů, šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch vedl mladé fotografky. Natáčet podcasty si začínající žurnalisté vyzkoušeli s ředitelkou Akademie ČTK Martinou Vašíčkovou.

"Skupinka studentů, kterým na Filmovce říkáme Malá Četka, odvedla skvělou práci. V každé situaci se snažili o co nejlepší výkon, ke své první novinářské zkoušce ohněm přistupovali s velkou motivací a pokorou. O jejich novinářské budoucnosti nemám sebemenších pochyb," uvedla šéfredaktorka.

Už podruhé se četkařského workshopu zúčastnila studentka pražské žurnalistky Alena Harciníková, která ocenila profesionální a přátelský přístup lektorského týmu z ČTK. "Nejvíc si cením lidského přístupu celého vedení a zpětné vazby od šéfeditora Zdeňka Fučíka. Jeho úprava textů mi vždy hodně dala a těší mě, že jsme měli šanci si nad textem sednout a opravdu ho probrat," uvedla studentka, která pomáhala i s natáčením a střihem podcastů.

ČTK byla i letos jedním z hlavních mediálních partnerů LFŠ. Na festivalu představila v premiéře svou novou venkovní výstavu Česko/slovenské okamžiky, k níž uspořádala také debatu o česko-slovenských vztazích. Prostřednictvím služby Protext Video zajistila ČTK i živé přenosy z tiskových konferencí, debat, slavnostního zahájení i zakončení festivalu.

Texty studentů workshopu ČTK lze najít na webu festivalu v sekci Novinky. Všechny díly Četkastu na Filmovce jsou dostupné v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Lecton. Snímky účastníků fotoworkshopu jsou v galerii na webu LFŠ nebo ve Fotobance ČTK.

Další novinky