Novinky

Jihomoravský fotoreportér ČTK Václav Šálek má retrospektivu v Senátu

06.09.2022

Jihomoravský fotograf Václav Šálek představil dnes v Senátu ČR výběr ze svých reportážních snímků pořízených za 20 let práce pro Českou tiskovou kancelář (ČTK). V národní tiskové agentuře zaznamenává dění na jižní Moravě, včetně mimořádných událostí, ale také kulturních akcí nebo sportovních utkání. Výstava s názvem Fo20grafie bude v Praze do konce září.

"Václav Šálek má ve Fotobance ČTK více než 70.000 snímků. Na každé akci ale vyfotí četkařský fotograf ne jednu nebo dvě fotky, často jsou to stovky. Takže jich dohromady za těch 20 let nafotil statisíce. Ukazováček už musí mít dobře vycvičený," řekl při zahájení výstavy generální ředitel ČTK Jiří Majstr, který ocenil také široký záběr témat a situací, jimž se nejen Šálek, ale všichni fotoreportéři ČTK věnují.

S užším výběrem snímků na výstavu autorovi pomáhala fotoeditorka ČTK Martina Topinková. „Když mě Václav oslovil, byla to pro mě pocta i výzva. Ze 75.000 snímků už udělal předvýběr a já pak prošla asi tři nebo čtyři stovky fotografií. Chtěla jsem, aby na výstavě byl pestrý a rozmanitý soubor, který by odrážel práci a tvorbu našich fotoreportérů,“ přiblížila výběr fotografií Topinková. V Senátu je vystaveno 20 snímků, kompletní výstava čítá na 35 velkoformátových fotografií a čtyři fotomozaiky s dalšími dvěma stovkami snímků. Jde o záběry z politického, kulturního i sportovního života.

Kromě 20. výročí práce pro agenturu má Šálek ještě další důvod bilancovat - počátkem příštího roku oslaví 50. narozeniny. K výstavě tak vydává také fotografickou publikaci. Výběr snímků pro knihu i výstavu prý nebyl vůbec jednoduchý, a to nejen kvůli počtu záběrů v agenturním archivu. "Člověku se vybavují emoce, vzpomíná, jak jednotlivé snímky vznikaly, nebylo to jednoduché," uvedl Šálek, který zaznamenával také třeba povodně nebo následky tornáda na jižní Moravě.

Po pražské zastávce se výstava vrátí na Moravu - fotografie budou k vidění například v brněnské hvězdárně, v Divadle Bolka Polívky nebo v břeclavské synagoze.

Absolvent břeclavského gymnázia Šálek se fotoaparátu poprvé chopil v 11 letech. Po několika letech se stal členem břeclavského Fotoklubu, se kterým pravidelně vystavoval a zúčastňoval se soutěží. Zpravodajské a reportážní fotografii se věnuje od roku 1993. Fotil pro regionální média i hudební časopisy, od roku 2002 pracuje pro ČTK, a to hlavně na jižní Moravě, ale také jinde, často na Slovensku.

Rozhovor s Václavem Šálkem najdou zájemci na Novinkách z ČTK.

Další novinky