Novinky

Jihomoravský fotoreportér ČTK Šálek vystavuje v domovské Břeclavi

09.02.2023

Jihomoravský fotograf ČTK Václav Šálek vystavuje v domovské Břeclavi výběr z reportážních snímků pořízených za více než 20 let práce pro národní zpravodajskou agenturu. Pro ČTK zaznamenává hlavně dění na jižní Moravě, včetně mimořádných událostí, ale také kulturních akcí nebo sportovních utkání. Zájemci si mohou fotky prohlédnout v břeclavské synagoze do 26. března.

Výstava už má za sebou několik uvedení, po premiéře v brněnské Celnici ji lidé mohli vidět také v prostorách Senátu v Praze, poté v Boskovicích na Blanensku a pod širým nebem u brněnské hvězdárny. Po Břeclavi se připravuje uvedení v Lysicích na Blanensku, později nejspíš také v Lednici, Uherském Hradišti a ve Znojmě, řekl Šálek, jenž zanedlouho oslaví 50. narozeniny. Bilancuje nejen prostřednictvím výstavy, ale také v souběžně vydané fotografické knize.

Jako agenturní fotoreportér se Šálek věnuje širokému spektru témat od folkloru přes vinařství a vinohradnictví až k vrcholné politice a sportu. Právě zaznamenávání sportovních utkání pokládá za trvalou výzvu. "Je to vždy čekání na kouzlo okamžiku," uvedl Šálek.

V roce 2021 Šálek dokumentoval na Břeclavsku a Hodonínsku od prvních chvil následky ničivého tornáda. "Pohled na ty fotky ve mně pořád vyvolává emoce," řekl. Klidnější podobu práce fotoreportéra ukazuje například fotografie z roku 2020 zachycující nafukovací modely vesmírných těles na Kraví hoře v Brně. Získala ocenění pro foto měsíce od společnosti Czech Photo.

Absolvent břeclavského gymnázia Šálek se fotoaparátu poprvé chopil v 11 letech. Po několika letech se stal členem břeclavského Fotoklubu, se kterým pravidelně vystavoval a zúčastňoval se soutěží. Zpravodajské a reportážní fotografii se věnuje od roku 1993. Fotil pro regionální média i hudební časopisy, od roku 2002 pracuje pro Českou tiskovou kancelář, a to hlavně na jižní Moravě, ale také jinde, často na Slovensku.

Další novinky