Novinky

ČTK přiveze na LFŠ dvě výstavy, chystá debatu i oddechovou zónu

14.06.2023

Česká tisková kancelář (ČTK) představí na 49. ročníku festivalu Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti novou venkovní fotografickou výstavu Prezidentské okamžiky. Na Filmovce, kde je ČTK již popáté jedním z hlavních mediálních partnerů, ukáže svou tvorbu také jihomoravský fotoreportér Václav Šálek. Retrospektiva, která představuje 20 lety Šálkovy práce v ČTK, bude vystavena v Klubu kultury.

Festival se uskuteční na přelomu července a srpna a ČTK pro něj chystá i studentský workshop nebo debatu o zákulisí práce prezidentských fotografů. Letošní novinkou ČTK na LFŠ bude její chill out zóna ve Smetanových sadech. Četkařský stan s lehátky bude návštěvníkům k dispozici naproti Respekt stanu.

Výstavu Prezidentské okamžiky připravuje ČTK ke 105. výročí vzniku Československé republiky a založení tehdy Československé tiskové kanceláře. Ze svého bohatého fotoarchivu vybrala přes 100 snímků zachycujících 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích, ale i v méně formálních okamžicích. Na výstavě se autorsky podílí šéfredaktorka zpravodajství Radka Matesová Marková, šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch, bývalý šéf obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý a redaktor dokumentační redakce ČTK Pavel Lukáš. Po premiéře v Uherském Hradišti bude výstava putovat po dalších českých a moravských městech.

Vernisáž za účasti tvůrců, vedení ČTK a představitelů města se na Palackého náměstí uskuteční v úterý 1. srpna v 17:00. Od 14:00 jí bude předcházet debata v Respekt stanu ve Smetanových sadech na téma Jak se fotí prezidenti. O zákulisí práce prezidentských fotografů budou diskutovat bývalý ředitel Knihovny Václava Havla a diplomat Michael Žantovský, který byl prvním mluvčím prezidenta Havla. Účast přislíbili i Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo, a Karel Cudlín, jeden z osobních fotografů Václava Havla. Výstava zůstane na Palackého náměstí do konce září.

Již popáté uspořádá ČTK na LFŠ workshop pro studenty vysokých škol. Jeho účastnice a účastníci budou zajišťovat informační servis festivalu na festivalovém webu, četkaři se také postarají o kompletní fotografické pokrytí akce. Na podcastových aplikacích bude k dispozici i speciál rozhovorů Četkast na Filmovce.

Workshop pro osm studentů povedou šéfeditor zpravodajství Zdeněk Fučík, šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková.

Festival se uskuteční od 28. července do 3. srpna. Festival zahájí nový film Bod obnovy režiséra Roberta Hloze. Festival promítne filmy scenáristy Jana Procházky nebo španělského režiséra Pedra Almodóvara. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AFČK) převezmou na Filmovce herec Ivan Trojan, slovenský režisér Miloslav Luther a chorvatský režisér a absolvent pražské FAMU Rajko Grlič.

Prostřednictvím služby Protext Video zajistí ČTK živé vysílání z nejdůležitějších akcí na festivalu. Záznam červnové tiskové konference k programu letošního festivalu najdou zájemci zde:

Další novinky