Výstava Prezidentské okamžiky

Prezidentské okamžiky - výstava

Letos uplyne 105 let od chvíle, kdy na Pražském hradě vystřídali dědičné panovníky prezidenti. U příležitosti půlkulatého výročí vzniku Československa a České tiskové kanceláře (ČTK) připravila národní zpravodajská agentura venkovní výstavu zachycující 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích, ale i v méně formálních okamžicích.

Prezidenty na cestách, prezidentské volby i abdikace, prezidenty sportující i churavějící, budování a bourání kultu osobnosti, filmové i divadelní ztvárnění prezidentů, to vše je k vidění na 20 oboustranných panelech.

Výstava čerpající z bohatého fotoarchivu ČTK měla na přelomu července a srpna premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Na Palackého náměstí bude umístěna od 27. července do konce září. Poté se přesune do Prahy, následovat budou další česká a moravská města.

“ČTK připravila první putovní výstavu s ‘okamžiky‘ v názvu před pěti lety, když slavila sté výročí svého založení. Letos jsme vyslali do světa už šesté fotografické ‘okamžiky‘. Popáté měla výstava premiéru v Uherském Hradišti na LFŠ, na níž je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů,” uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou výstav. K expozici budou podle ní opět k dispozici pracovní listy pro školy.

Vernisáž za účasti tvůrců, vedení národní tiskové agentury a představitelů města se na Palackého náměstí uskutečnila 1. srpna. Předcházela jí debata v Respekt stanu ve Smetanových sadech na téma Jak se fotí prezidenti. O zákulisí práce prezidentských fotografů diskutovali bývalý ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl prvním mluvčím prezidenta Havla, Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo, a Karel Cudlín, jeden z osobních fotografů Václava Havla.

Záznam debaty je ke zhlédnutí na YouTube.

Kdy a kde

 • 1. srpna 2023
  Vernisáž, Uherské Hradiště, Palackého náměstí
 • 27.7. – 20.9.2023
  Uherské Hradiště
 • 22.9. - 31.10.2023
  Praha, Jižní zahrady Pražského hradu (pod Býčím schodištěm u Plečnikovy vyhlídky)
 • 2.11. - 23.11.2023
  Šumperk, Hlavní třída
 • 24.11. - začátek ledna 2024
  Brno, Joštova (naproti FSS MUNI)

Fotogalerie

Pro školy

English/Anglicky

Podcasty a videa

„Holčička ze známky“ vzpomíná po 95 letech na své setkání s Masarykem

Jako tříletá se ocitla v náruči prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Fotografie s Evou Neugebauerovou, která vznikla v roce 1928 během prezidentovy návštěvy Žďáru nad Sázavou, se stala jedním ze symbolů první republiky. Deset let po jejím pořízení posloužila jako předloha jedné z nejslavnějších československých známek. Jak na setkání s prezidentem vzpomíná dnes 98letá Eva Neugebauerová, provdaná Haňková, která v roce 1950 emigrovala z Československa na Západ, se dozvíte ve videu, které vzniklo k nové fotografické výstavě ČTK Prezidentské okamžiky.

Rozhovor s autory výstavy

O tom, jak vznikala nová fotografická výstava ČTK Prezidentské okamžiky, mluvili v Četkastu dva její autoři Radka Matesová Marková a Petr Mlch. Výstava ukazuje 12 českých prezidentů v tradičních i netradičních situacích, lákají její tvůrci.

Předchozí výstavy

Výstava Česko/slovenské okamžiky

Česko/Slovenské okamžiky - výstava

Výstava Olympijské okamžiky

Olympijské okamžiky - výstava

Výstava Nežádoucí okamžiky

Nežádoucí okamžiky - výstava

Výstava Okamžiky sametové revoluce

Okamžiky sametové revoluce - výstava

Výstava Okamžiky století

Okamžiky století - výstava