Novinky

Výstava ČTK Prezidentské okamžiky se představí na Pražském hradě

15.09.2023

Fotografická výstava České tiskové kanceláře Prezidentské okamžiky se představí na Pražském hradě. Venkovní expozice, která zachycuje 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích, ale i v méně formálních okamžicích, bude k vidění v Jižních zahradách Pražského hradu od 22. září do 31. října 2023.

Národní zpravodajská agentura připravila výstavu u příležitosti 105. výročí vzniku Československa a ČTK, která připadají na stejný den - 28. říjen 2023. Po premiéře na Letní filmové škole v Uherském Hradišti se vedení ČTK dohodlo se Správou Pražského hradu na umístění výstavy v areálu Pražského hradu.

"ČTK připravila první putovní výstavu s "okamžiky" v názvu před pěti lety, když slavila sté výročí svého založení, a to Okamžiky století. Letos jsme vyslali do světa už šestý díl této fotografické série. Jsme velmi potěšeni, že náš průřez fotografiemi českých a československých prezidentů budeme moci představit v prestižních prostorách areálu Pražského hradu, kam téma naší letošní výstavy přirozeně patří," uvedl generální ředitel ČTK Jaroslav Kábele.

"Těší nás, že fotografická výstava, zachycující hlavy státu od Masaryka po Pavla v okamžicích více či méně formálních, se uskuteční právě v Jižních zahradách Pražského hradu. Je to další střípek do mozaiky naší snahy přinášet atraktivní program pro širokou veřejnost a důvod se sem vracet. V bohatém archivu ČTK bylo opravdu z čeho vybírat. Proto věříme, že výstava přinese divákům nový pohled na osobnosti našich prezidentů, kdy budou moci skrze civilní fotografie nahlédnout i za oponu jejich veřejného působení," dodává Veronika Wolf, kulturní a programová ředitelka Kanceláře prezidenta republiky.

Výstava na 20 oboustranných panelech zachycuje prezidenty na cestách, prezidentské volby a abdikace, prezidenty sportující i churavějící. Mapuje rovněž budování i bourání prezidentského kultu osobnosti, ukazuje také například filmové a divadelní ztvárnění prezidentů.

K výstavě Prezidentské okamžiky ČTK připravila také pracovní listy pro školy, které jsou stažení na webu výstavy.

ČTK vznikla 28. října 1918, ve stejný den jako samostatné Československo. Je považována za nezastupitelný informační zdroj nejen pro média, která jsou jejími hlavními partnery, ale i pro firmy a státní instituce.

Od roku 1992 má ČTK statut veřejnoprávního média, od roku 1996 je finančně nezávislá na státu. Nepobírá žádné dotace ani nečerpá finance z jiných veřejných zdrojů. Veškerý provoz financuje pouze ze své obchodní činnosti, z níž také generuje mírný zisk, který investuje do svého rozvoje. Řídí se mottem: Spolehlivost, rychlost, nezávislost.

Fotobanka ČTK je nejstarším zpravodajským fotografickým archivem v České republice. V roce 2021 ČTK koupila největší fotobanku ve střední Evropě Profimedia. Sloučením nabídky obou fotobank vznikla v září 2022 společná superfotobanka, která nabízí unikátní obsahovou nabídku více než 300 milionů snímků na jednom místě.

Další novinky