Novinky

Se snímky od soudu bodoval Vondrouš v soutěži Czech Photo

23.08.2023

Snímky z protestu a následného policejní zásahu v budově soudu, které pořídil fotograf ČTK Roman Vondrouš, získaly cenu Foto měsíce července společnosti Czech Photo. Celoroční soutěž upozorňuje na důležité či zajímavé události každého měsíce a ukazuje, jak je zachytily hledáčky fotografů.

Porotu soutěže v těsném hlasování nejvíce zaujaly Vondroušovy snímky z 26. července, kdy k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 přišly desítky lidí podpořit Patrika Tušla a Tomáše Čermáka kvůli jejich pronásledování a obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka v době koronavirové pandemie.

Vondrouš nemá focení akcí, kde dochází ke konfliktům, příliš v oblibě. "Někdy se totiž stane, že se situace vyhrotí a začne mela, jak tomu bylo i v tomto případě. Zpočátku to sice nevypadlo, že se přívrženci obžalovaných do potyčky zapojí, ale to se během pár minut změnilo a došlo k jejich střetu s policií, justiční stráží a následně i těžkooděnci," popsal Vondrouš dění u soudu.

Fotoreportérům pak podle Vondrouše nezbývá nic jiného, než být opravdu co nejblíž. "I s potenciálním rizikem, že schytají nějakou tu ránu. Jen tak však pořídí výmluvné snímky, protože v tom okamžiku je situace krajně nepřehledná a nikdo neví, jak se dál bude vyvíjet. Na pečlivé kompozice není čas a částečně je to i o štěstí, zda stojíte v té správné chvíli na správném místě a podaří se vám zachytit ty nejdůležitější momenty, které o samotném incidentu vypovídají,“ dodal fotograf, který ve fotografických soutěžích boduje pravidelně.

Vondrouš (1975) absolvoval magisterský program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, od roku 2005 pracuje v ČTK. V roce 2013 získal první cenu v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport. Je několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo, včetně titulu Fotografie roku 2020.

Další novinky