Novinky

V ČTK vrcholí přípravy zpravodajství z olympiády v Riu

22.07.2016

Letní olympijské hry v Riu de Janeiro začínají již za dva týdny. V ČTK proto vrcholí přípravy na zpravodajství z jedné z největších akcí letošního roku.

Pro sportovní redakci ČTK je letní olympiáda tradičně nejnáročnější zpravodajskou událostí. Při minulých hrách v roce 2002 v Londýně vydala ČTK během 17 dnů více než 2500 zpráv z olympijského dění, z toho 86 fleší a 45 profilů.

Nadcházející hry, které začnou 5. srpna, jsou z pohledu zpravodajství ještě o něco složitější, především vzhledem k pětihodinovému časovému posunu. Hodně soutěží bude v Riu vrcholit až po půlnoci pražského času nebo v časných ranních hodinách, sportovní redakce proto po celou dobu her bude pracovat v nepřetržitém třísměnném provozu.

Přímo v dějišti her budou zpravodajství vytvářet dva zkušení redaktoři Tibor Alföldi a Radek Smekal. Pro prvního to bude čtvrtá, pro druhého třetí letní olympiáda. Sportovním fanouškům přiblíží především výkony českých sportovců, jejich pocity před startem, radost z úspěchů i zklamání při nezdarech.

Práce reportérů v dějišti je však jen pomyslnou špičkou ledovce olympijského zpravodajství, jehož hlavní část se bude vytvářet v Praze s využitím zahraničních agentur, televize, internetu a sociálních sítí.

Každá z 306 disciplín programu bude v agenturním proudu zaznamenána, jak výsledkovým servisem, tak i textovým popisem. Největší pozornost přitom bude věnována sportům, které jsou z českého pohledu tradičně nejsledovanější. Kromě dvou píšících reportérů posílá ČTK do Ria i fotoreportéra Víta Šimánka, který se zaměří na hlavní medailové naděje české výpravy a bude sledovat i mimosportovní dění v národním týmu.

Pražská fotoredakce stejně jako redakce sportovní bude pracovat takřka v nepřetržitém provozu. Snímky z Ria ze servisu agentury AP a od fotoreportéra ČTK na místě budou editoři vydávat vždy celý olympijský den, vysílání tedy bude končit kolem páté hodiny ranní SELČ.

Z her v Londýně ČTK po dobu jejich trvání vydala více než 4000 snímků, z předchozí pekingské olympiády asi 2800. V letošním roce se dá očekávat opět mírný nárůst vydaných fotek. Z tohoto důvodu bude po dobu her navýšena přenosová kapacita satelitního kanálu, aby odběratelé fotoaktualit ČTK obdrželi snímky co nejrychleji.

Fotoeditoři připraví každý den redakční výběr nejlepších snímků, které budou označeny signálním slovem TOPFOTO. Takto označené fotografie budou vycházet průběžně, nikoli v konkrétní hodinu. Fotoreportér ČTK bude nově z výjimečných momentů českých sportovců na OH vysílat přímo do redakčních systému klientů první rychlý needitovaný snímek - WEBFOTO.

Infografika ČTK k olympijským hrám bude stejně jako v předchozích letech využívat materiálů francouzské agentury AFP. V grafickém servisu ČTK nabídne podrobné profily jednotlivých sportovišť se základními údaji, ale i celkové schéma olympijského Ria de Janeiro nebo olympijského parku.

Součástí připravovaného servisu je i řada backgroundových informací, například program LOH, finanční náklady olympiády, medailové zisky jednotlivých zemí, historie olympijských her v kostce, kolik váží a z čeho jsou vyrobeny medaile, sportovní hvězdy, jež jsou na olympiádě očekávány atd. V průběhu her a na závěr ČTK připraví také infografické statistické tabulky.

O plánu olympijského zpravodajství ČTK budou klienti informováni ve zvláštním olympijském deníku. První výsledky se dozvědí z headlinů bezprostředně po skončení soutěže, v některých zvláště sledovaných sportech i v jejich průběhu.

Doplňkem servisu budou profily největších hvězd her a českých medailistů, medailové pořadí, zprávy o sázkách a diváckém zájmu, jak v televizi, tak i v Olympijském parku na Lipně. Ve svém zahraničním servisu bude ČTK mapovat rovněž situaci v Brazílii, která hry hostí.

Jan Weisser
Tiskový mluvčí
602 632 170, mluvci@ctk.cz

Další novinky