Novinky

Redakce ČTK se připravuje na krajské a senátní volby

08.09.2016

Ve dnech 7. 10. a 8. 10. se uskuteční krajské a senátní volby. Na volby se systematicky připravuje i redakce ČTK. Jak přípravy probíhají a na co se můžete v servisu ČTK těšit, vám odkryje stručný přehled.

Volební zpravodajství je standardně rozděleno do dvou časově oddělitelných částí. První je zpravodajství o volební kampani, které tvoří vlastní volební materiály a příprava na dny voleb. Druhou tvoří samotné zpravodajství o průběhu a výsledcích hlasování a následných reakcích na ně.

Volby významně ovlivní chod redakce. Zatímco běžnou akci pokrývá jeden redaktor, volební zpravodajství je zcela specifické, protože se na něm podílí prakticky celá domácí redakce. Redaktoři jsou rozděleni do zvláštních týmů (volební, výsledkový, analytický, senátní). Samotné výsledky čerpáme nejen z ČSÚ, ale i vlastního výsledkového modelu, který z dat ČSU vychází.

Pro zpravodajský servis zpracováváme i předvolební průzkumy. V ČTK pracujeme jen s těmi, které publikují společnosti, které jsou členy Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR).

Samotné předvolební zpravodajství vychází z rozložení stran v parlamentu a v krajských zastupitelstvech včetně místních koalic. Neopomíjíme ani menší strany, které mají možnost uspět, tedy především takové, které se v průzkumech pohybují kolem tříprocentní hranice. Do zpravodajství zahrnujeme i malé strany a hnutí, která jsou členy koalic s šancí prosadit se do zastupitelstva nebo jsou ojedinělé, zajímavé, například je vede známá osobnost.

Jan Weisser
Tiskový mluvčí
602 632 170, mluvci@ctk.cz

Další novinky