Novinky

Vybrané materiály, které ČTK chystá k parlamentním volbám

18.09.2017

Upozorňujeme odběratele na vybrané materiály, které ČTK chystá v rámci volebního zpravodajství:

Pátek 20.10.

- Vydáme ranní OTVÍRÁK a ve 14:00 zprávu o zahájení voleb.

- Budeme zjišťovat volební účast kolem 16:00 a 21:00.

- Budeme sledovat bezpečnost, případné stížnosti, kuriozity při hlasování, přineseme reportáže z netradičních volebních míst.

- Vydáme zprávu o tom, jak volili lídři nebo předsedové deseti stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět (ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, SPD, Piráti, Zelení), a jak volili prezident Miloš Zeman a kandidáti pro lednové prezidentské volby Jiří Drahoš a Michal Horáček.

- Ve 22:00 vydáme zprávu o ukončení prvního dne voleb.

Sobota 21.10.

- Ráno vydáme OTVÍRÁK, zprávu o otevření volebních místností v 08:00 a o tom, že skončilo hlasování a začíná sčítání hlasů ve 14:00.

- Vydáme zprávu o volební účasti k 11:00 a před 14:00.

- Zpravodajové ČTK budou ve volebních štábem deseti stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět: ANO, ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD, STAN, Piráti, KSČM, Zelení. Kromě ohlasů na výsledky voleb přinesou také materiály popisující atmosféru ve volebních štábech.

- Předpokládáme výsledkové zprávy po sečtení prvních pěti procent hlasů, dále desetiny, pětiny, poloviny hlasů.

- Tradičně přineseme rychlý odhad výsledků voleb podle volebního modelu ČTK a prognózu rozdělení mandátů.

- Dále budou následovat zprávy s oficiálními výsledky podle dat ČSÚ.

- Kromě celorepublikových zpráv vydáme také výsledky po jednotlivých krajích.

- Reakce politiků, politologů, odborů, profesních svazů, ekonomů a další ohlasy na volební výsledky přineseme v krátkých samostatných zprávách.

- Vydáme zprávy se zajímavostmi jako například, kdo ze známých osobností neuspěl, jak se změnilo pořadí kandidátů díky preferenčním hlasů, které osobnosti byly zvoleny na základě preferenčních hlasů a kdo byl naopak takzvaně vykroužkován.

- Zprávu o tom, kteří poslanci obhájili mandát, jaké bude složení nové Poslanecké sněmovny s ohledem na zastoupení žen a mužů, podle profesí nebo věku.

- Přineseme zprávy o tom, jak dopadly volby v obcích, kde žijí někteří politici.

- Přineseme zprávu o tom, jak hlasovali Češi v zahraničí.

- Po sečtení výsledků vydáme ANALÝZU s odhadem možných koalic a budeme sledovat případná jednání politiků o sestavení vlády.

- Vydáme zprávu s tabulkou o nákladech a ziscích politických stran a hnutí.

- Vydáme zprávu s konečnou volební účastí, celkovou i po krajích a ve srovnání s minulými volbami.

- Přineseme volební zajímavosti, jako například kde byly nejdříve sečteny všechny hlasy a kde naopak nejpozději, podíváme se na to, ve které obci se výsledky nejvíce blíží celorepublikovým výsledkům voleb, nebo kde která ze stran dostala nejvíce hlasů.

- V sobotu vydáme SHRNUTÍ volebního zpravodajství před 14:00, kolem 17:00, případně ještě v 18:30.

- Zpracujeme případné komentáře tisku.

- Budeme také sledovat případné personální a další dopady výsledků voleb.

PROFILY po volbách 21.10.

- PROFIL nově zvolených poslanců podle krajů

- PROFIL nově zvolených poslanců podle stran

- PROFIL s abecedním seznamem nově zvolených poslanců

- PROFIL s volebními účastmi u voleb - GRAFIKA

- PROFIL s porovnáním výsledků voleb s posledními předvolebními průzkumy jednotlivých agentur - GRAFIKA

- PROFIL s výroky po povolební spolupráci

- PROFIL o požitcích poslanců

- PROFIL se statistikou o nové Poslanecké sněmovně (zastoupení žen, věk, nejmladší, nejstarší apod.) - GRAFIKA

- PROFIL zajímavostí o volbách 2013

- PROFILY s vizitkami stran, které budou v nové Poslanecké sněmovně, a jejich lídrů

- PROFIL s porovnáním zisků stran za voličské hlasy v 2006, 2010, 2013 a 2017

- PROFIL s přehledem vládnoucí levice/pravice v EU - GRAFIKA

LIVE

K volbám ČTK chystá rovněž on-line přenos, ve kterém naleznete to nejrychlejší volební zpravodajství. Bude multimediální, kromě stručných textů bude obsahovat také velké množství fotografií, grafů nebo odkazů ze sociálních sítí.

Přenos je určen zejména pro internetové vydavatele. Do webových stránek se vkládá pomocí jednoduchého kódu. Může sloužit buď jen jako podklad pro vlastní zpravodajství, tedy redakci si z něj může vybírat a editovat ho, nebo může běžet v plně automatickém režimu. Přenos přivítají jistě také novináři, kteří budou chtít rychlé a stručné informace o aktuálním dění například pro své komentáře.

Přenos spustíme v pátek ve 13:00 a poběží do uzavření volebních místností ve 22:00. V sobotu pak začne opět v 08:00 a poběží do pozdních nočních hodin. Předpokládáme, že bude pokračovat také v neděli opět od zhruba 08:00 podle vývoje do večerních hodin.

Přenos je určen médiím. Máte-li o něj zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.

Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.

Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.

Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

FOTO

V pátek hlasování předsedů a volebních lídrů deseti stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět, a také hlasování prezidenta Miloše Zemana nebo bývalého prezidenta Václava Klause. Vydáme fotografie také ze zajímavým či netradičních volebních míst a žánrové snímky.

V sobotu sledujeme případné hlasování šéfů stran, vyfotíme žánrové snímky z vysypávání volebních uren a počítání hlasů. Fotografové ČTK budou ve volebních štábech.

VIDEO, resp. VIDEO STREAM

V pátek předpokládáme, že budou volit lídři či předsedové politických stran a další politici. Živě plánujeme vysílat video z volební místnosti, kam přijdou předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a hnutí ANO Andrej Babiš a také prezident Miloš Zeman. Z dalších lídrů (Bělobrádek, Fiala, Kalousek, Okamura, Bartoš, Gazdík, Filip, Matěj Stropnický) vydáme video, které bude k dispozici ve Videobance ČTK.

V sobotu plánujeme živě vysílat video z volebních štábů osmi politických stran: ANO, ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD, STAN a Piráti.

DATOVÁ GRAFIKA

V souvislosti s parlamentními volbami ČTK připravila interaktivní grafy, které budou přinášet průběžné automaticky aktualizované údaje. Určeny jsou zejména pro internetové vydavatele. Jejich smyslem je nabídnout zcela nové vizualizace, které dosud využívány nebyly. Grafy se vkládají na web pomocí jednoduchého kódu (iframe), jsou přizpůsobeny pro zobrazování na mobilních zařízeních. Aktualizace v průběhu sčítání, nejméně jednou za pět minut.

- Volební modul obsahuje živé přehledy výzkumů veřejného mínění před volbami. Vizualizace bude zakončena po sečtení všech hlasů oficiálními výsledky, takže bude možno porovnat výsledky výzkumů s výsledkem voleb.

- Předvolební průzkumy s porovnáním agentur pro výzkum veřejného mínění - sloupcový graf s pohledem po jednotlivých stranách, pro každou stranu vždy sloupce s výsledky posledního průzkumu od jednotlivých agentur a s výsledkem voleb.

- Amfiteátr s rozložením odevzdaných hlasů a mandátů. Kombinace přehledu rozdělení mandátů a sloupcového grafu s přehledem všech stran se ziskem nad pět procent.

- Mapa krajů s vyznačenými kraji zabarvenými podle vítězné strany. Sytost barvy relativně podle procenta zisku vítězné strany.

- Mapa okresů - identické s kraji, ale pro okresy. Mapa ČR s vyznačenými okresy zabarvenými podle vítězné strany.

- Vítězné strany v obcích ČR. Mapa ČR s vyznačenými obcemi - terče s relativní velikostí podle počtu voličů a s barvami podle vítězné strany. Možnost zoomu na okres, výběrem ze seznamu. Zobrazení stran lze zapínat a vypínat, mělo by obsahovat všechny strany, které zvítězily alespoň v jedné obci. Kliknutím na obec se zobrazí tabulka s přehledem informací: název obce, počet voličů, účast, výsledky stran nad jedno procento% seřazené sestupně.

- Výsledky podle velikosti obcí. Graf znázorňuje výsledky za celou ČR filtrované podle nastavené velikosti obcí. Nastavení může být buď plynulé, nebo v nastavených skupinách.

- Korelace výsledků voleb s vybranými socioekonomickými daty. Mapa zobrazující volební výsledky v okresech. Barva podle zvolené strany se sytostí podle relativní úspěšnosti a k tomu zvolený údaj v nastavené barvě se sytostí podle relativní hodnoty. Přejížděním rozhraní nad mapou lze porovnávat sytost obou barev. Porovnávané údaje: nezaměstnanost, kriminalita, průměrný věk, průměrná mzda apod.

VEKTOROVÁ GRAFIKA

Kromě interaktivní grafiky připravíme i klasickou vektorovou grafiku s procentuálními výsledky voleb, amfiteátr s rozložením sil v nové Poslanecké sněmovně a mapy s rozdělením hlasů po krajích a okresech. Vydáme grafiku s přehledem vývoje volební účasti, grafiku s porovnáním výsledků voleb s posledními předvolebními průzkumy jednotlivých agentur a mapu s přehledem levice/pravice v zemích EU.

AUDIO

Přineseme záznamy rozhovorů lídrů nebo předsedů politických stran a dalších politiků, za kterými se vydají naši zpravodajové k volebním místnostem. Přineseme také audio k volebním zajímavostem a případným kauzám. V sobotu pak v audio servisu vydáme mimo jiné ohlasy z volebních štábů.

Další novinky