Novinky

ČTK letos oslaví 100 let od svého založení

01.01.2018

Česká tisková kancelář vstoupila do roku, v němž si připomíná 100 let od svého vzniku. Výročí oslaví velkou výstavou ze svého bohatého fotoarchivu, která procestuje celou republiku, dále netradičním zpravodajským seriálem pohlížejícím na historii očima dnešních mladých lidí či slavnostním večerem za účasti partnerských agentur z celého světa. Jako dárek sobě k narozeninám i svým zákazníkům dala ČTK už od Nového roku dvě nové služby – živé videopřenosy a infografiku s datovými vizualizacemi. „O další významný stupeň jsme tak posílili moderní, multimediální charakter naší agentury a přiblížili ji potřebám našich odběratelů,“ říká generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Signatura ČTK se na stránkách pražských novin objevila ve stejný den, kdy byla vyhlášena samostatná Československá republika. „Z Prahy, 28. října (Č.t.k.) Dnes dopoledne odebrali se členové národního výboru československého místopředseda Švehla, dr. Rašín, dr. Soukup a poslanec Stříbrný na místodržitelství a oznámili, že Československý Národní výbor přejímá veškerou výkonnou moc v územích československého státu…“ Takto začínala nejdůležitější zpráva, kterou 28. října 1918 rozeslala ČTK, tehdy Československá tisková kancelář, do redakcí.

Dnes agentura produkuje stovky zpráv a fotografií denně, k tomu videoreportáže, mapky, grafy, zvukové záznamy, sestavuje přehledy očekávaných událostí, zpracovává profily osobností a událostí, aktualizuje databáze sportovních soutěží a hospodářských výsledků. Její obsáhlou produkci využívají zejména česká a slovenská média, ale také státní úřady a soukromé firmy, radnice, hejtmanství, školy, knihovny, velvyslanectví, různé spolky atd.

ČTK je dlouhodobě vnímána jako objektivní, spolehlivý a nepostradatelný informační zdroj jak pro sdělování zpráv veřejnosti, tak i pro rozhodování v úřadech či firmách. Punc serióznosti a nezávislosti posiluje fakt, že agentura, ač je ze zákona veřejnoprávní institucí, zůstává ekonomicky soběstačným podnikem, že nepobírá žádné veřejné peníze, státní příspěvky, dotace či poplatky. „Žijeme jen z vlastní ekonomické aktivity, tedy především z prodeje zpravodajství,“ vysvětluje ředitel Majstr.

Své redakce má ČTK vedle Prahy ve všech krajských městech, aby dokázala postihnout život v celé republice. Do zpravodajství ze zahraničí přispívají stálí zpravodajové ČTK v Bruselu, Berlíně a Bratislavě a další tzv. létající zpravodajové, kteří vyjíždějí na reportáže tam, kde se něco významného děje. Spolehlivé informace čerpá ČTK také od světových tiskových a informačních agentur jako jsou Reuters, AP, AFP, dpa, atd.

Ke 100. výročí svého vzniku připravuje ČTK obsáhlou výstavu Okamžiky století. Její autoři vybírali z milionů historických snímků ve fotoarchivu takové, které charakterizují jednotlivé roky v Československu a České republice a zároveň vypovídají o náladě a atmosféře své doby. „Za cíl jsme si nestanovili dějepis, ale snažíme se tlumočit tehdejší pohledy na přítomnost dnešnímu publiku,“ říká Jiří Majstr.

Venkovní výstava na zhruba 30 velkoplošných panelech začne v dubnu v zahradě Valdštejnského paláce v Praze. Na jaře a v létě si ji budou moci postupně prohlédnout lidé v českých a moravských krajských městech, aby se v říjnu v době vrcholících oslav 100. výročí ČTK i vzniku republiky vrátila zpět do Prahy.

Rok 2018 je plný kulatých výročí. Mezi nimi má zvláštní místo čtvrtstoletí od vzniku samostatné České republiky. „K ohlédnutí za touto nedávnou, vlastně stále žitou historií přizvala ČTK své začínající kolegy, studenty žurnalistiky, kteří s využitím agenturního textového i fotografického archivu budou na sociálních sítích tyto nedávné dějiny glosovat v projektu Je nám pětadvacet,“ uvedl Jiří Majstr.

Výročí ČTK přivede v říjnu do Prahy konferenci světové organizace tiskových agentur MINDS. ČTK jako hostitelka připravuje pro ředitele, šéfredaktory a stratégy nejvýznamnějších zahraničních agentur program včetně návštěv technologicky inspirativních firem a průkopnických mediálních domů.

Další novinky