Novinky

Fotograf ČTK a držitel ceny World Press Photo Roman Vondrouš vystavuje v Ostravě

10.01.2018

Fotoreportér ČTK a držitel prestižní ceny World Press Photo Roman Vondrouš vystavuje v Ostravě. V Divadle Jiřího Myrona představuje nejen svůj stěžejní cyklus z dostihového prostředí, kterému se dlouhodobě věnuje. Poprvé vystavuje fotografie mapující masopustní tradice. Třetím cyklem jsou snímky zachycující život a atmosféru pražských sídlišť a periferie hlavního města.

Na první pohled spolu jednotlivé soubory Masopust, Fragmenty metropole a Zákulisí dostihového světa nesouvisejí. Spojuje je ale styl Vondroušovy práce. "Může se skutečně zdát, že témata nic nespojuje. Zásadně je ale spojuje barevné a subjektivní podání. V určitých fotografiích i ironie a nadsázka," řekl Roman Vondrouš.

Snímky z cyklu Fragmenty metropole, které otevírají možnosti pro zprostředkování dialogu mezi architekturou a obyvateli okrajových částí Prahy, už v minulosti vystavoval. Naopak premiéru bude mít na ostravské výstavě soubor fotografií Masopust. Tradici, jejíž počátky sahají do 13. století, Vondrouš fotoaparátem zachytil v letech 2016 a 2017 v Roztokách u Prahy.

"Tamní masopust je jiný. Veselý až strašidelný průvod maškar s originálními, tradičními a především netradičními, až tři metry vysokými maskami, které působí až mystickým dojmem, přiláká každoročně několik stovek účastníků," uvedl.

Hlavní zájem ale směřuje k dostihovému sportu. "Dostihy jsou pro mě asi nejoblíbenější sport. Vnímám je i jako únik a odreagování od každodenní fotografické práce," řekl pardubický rodák. Dodal, že v loňském roce se zaměřil hlavně na dostihové zákulisí. Právě na těchto snímcích postavil třetí z vystavených cyklů. I tyto fotografie vystavuje poprvé. "Zákulisí je odrazem jisté bizarnosti dostihů. Třeba i osobitého módního stylu, který někteří lidé na nich prezentují," poznamenal.

Výstava O dostizích, lidech a masopustech bude v Galerii Opera v budově Divadla Jiřího Myrona k vidění do 28. února. Zájemci si ji mohou prohlédnout vždy hodinu před představením.

Roman Vondrouš absolvoval Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a v současnosti je studentem doktorského programu institutu. V roce 2013 získal první cenu v kategorii Sport v prestižní fotografické soutěži World Press Photo. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické. V soutěži Czech Press Photo je navíc držitelem více než dvou desítek ocenění. Od roku 2005 je fotoreportérem ČTK. Fotografoval například na letních i zimních olympijských hrách.

Další novinky