Novinky

Šéfredaktor ČTK udělil redakční ceny za rok 2017

19.01.2018

Hlavní i první cenu redakčních cen ČTK Zlaté pero za rok 2017 získala centrální redakce. Za práci během mimořádně zpravodajsky nabitého roku, jemuž vévodily vládní krize a parlamentní volby, obdržely hlavní cenu vedoucí vydání centrální redakce Anna Rothová a Soňa Machatá, první cenu pak tým politických zpravodajů Soňa Remešová, Radek Jozífek a Jakub Stříhavka s parlamentním zpravodajem Michalem Burianem. Redakční ocenění Zlaté oko putuje na Vysočinu – za mimořádný záběr a skvělé novinářské nápady byl oceněn jihlavský fotoreportér ČTK Luboš Pavlíček.

Šéfredaktor a generální ředitel ČTK Jiří Majstr ocenil za loňský rok celkem 20 zpravodajů, redaktorů a editorů, kteří převzali ceny na tradiční akci v pražské kavárně Adria.

Cenu za celoživotní dílo obdrželi dva fotoreportéři, kteří v loňském roce ukončili aktivní kariéru v terénu – pražský fotograf Michal Doležal a ústecký fotoreportér Libor Zavoral. Michal Doležal pracuje v ČTK od roku 1986 a za tu dobu obohatil Fotobanku ČTK bezmála 64.000 agenturními snímky a zároveň vychoval několik generací agenturních fotoreportérů. Libor Zavoral, jehož jméno je pojmem severočeské novinařiny, pracoval v ČTK bezmála 40 let a ve Fotobance ČTK lze najít přes 47.000 jeho fotografií.

Kompletní výsledky - Zlaté pero a oko za rok 2017:

Za to, že rychle a perfektně zvládl základy agenturního řemesla, za to že jeho zprávy jsou čtivé a vždy zasazené do kontextu a v neposlední řadě za to, že oživil zahraniční servis ČTK materiály, které jsou blízké i jeho vrstevníkům, například o moderních informačních technologiích, získává cenu Talent roku redaktor zahraniční redakce ČTK Alan Lexa.

Za to, že během roku bez problémů převzal ekonomické zpravodajství z Jižních Čech, z něhož píše nadprůměrně čtivé a zajímavé zprávy, za to, že se hned v prvních týdnech se ctí vypořádal s informováním o ptačí chřipce ve svém regionu, za ochotu, neúnavnost a také za neutuchající zájem o kulturní témata, která s erudicí zpracovává, získává cenu Talent roku jihočeský zpravodaj ČTK Václav Koblenc.

Za to, že už více než půl roku prakticky každý den spolehlivě informují o nákaze afrického moru prasat ve Zlínském kraji, za to, že díky nim vyšlo na toto téma přes 300 zpráv, sto fotografií, dvě desítky audií i několik videoreportáží, za to, že ve zpravodajství o této problematice četka často “hraje prim”, získává čestné uznání zlínská redakce ČTK ve složení Jana Kuncová, Viktor Chrást a Dalibor Glück a ekonomický redaktor centrální redakce Jan Drahorád.

Za to, že hravě zvládá nejen iberoamerický svět, ale osvojila si také blízkovýchodní problematiku, za to, že v zahraniční redakci úročí letité zkušenosti z redakce dokumentační a své encyklopedické znalosti přetavuje ve fundované zpravodajství, za to, že o dramatickém vývoji kolem Katalánska i díky ní ČTK informovala srovnatelně se světovými agenturami, získává třetí cenu redaktorka zahraniční redakce Šárka Nobilisová.

Za dlouhodobě velmi kvalitní zpravodajství ze soudních síní, za bezvadnou orientaci v desítkách kriminálních případů, za příkladné sledování sporů uvnitř policie a ministerstva vnitra a za univerzalitu, díky níž zvládne napsat zprávy z řady oborů, získává třetí cenu zpravodaj centrální redakce Matěj Říha.

Za důkladnou, pečlivou, rychlou a spolehlivou práci se zahraničními zdroji, za možnost univerzálního nasazení, včetně psaní liveblogů, za to, že je nejen skvělým redaktorem na zpravodajském sále, s nímž je radost pracovat, ale i zpravodajem v terénu, o čemž svědčí jeho cesty do unijních institucí či podíl na reportážním krytí německých parlamentních voleb získává druhou cenu redaktor zahraniční redakce ČTK Jaromír Mrhal.

Za to, že díky jeho celoroční mravenčí práci spustila četka novou službu ČTK VIDEOSTREAM, za to, že sám zajistil většinu přenosů ve zkušebním provozu a přitom stihl zaškolit množství kolegů, za to, že je ochotný vyrazit do terénu prakticky kdykoliv, i během své dovolené, za to, že zejména díky němu si klienti ČTK zvykli na naše živé přenosy natolik, že většina z nich usoudila, že tuhle službu zkrátka musí mít, získává druhou cenu kameraman a střihač ČTK Hynek Beran.

Za to, že zpravodajství ČTK z Nejvyššího a Ústavního soudu je navzdory složitosti popisovaných problémů díky němu vždy čtivé a srozumitelné, za to, že nám díky němu v jeho resortu neunikne žádná důležitá informace, za mimořádně kvalitní zpravodajství, které je v podstatě učebnicí agenturní žurnalistiky, za skvělé řízení brněnského týmu ČTK i za práci pro Akademii ČTK, kde je jedním z nejoblíbenějších lektorů, získává druhou cenu brněnský zpravodaj ČTK a vedoucí jihomoravské odbočky Jan Tomandl.

Za dlouhodobě kvalitní fotografie i videa, za nápady a aktivitu při vyhledávání tipů a témat, za to, že velmi často pomáhá i v jiných krajích a regionech - od středních Čech, přes Brno až po Znojemsko, a také za to, že dálnici D1 zná snad lépe než dálniční policie a Ředitelství silnic a dálnic získává cenu Zlaté oko jihlavský fotoreportér ČTK Luboš Pavlíček.

Za neúnavnost a pečlivost, s jakou referuje o dění ve Sněmovně, za bezvadný přehled nad činností sněmovních výborů a poslaneckých klubů, za skvělou orientaci v komplikovaně psaných normách, v jejich pozměňovacích návrzích a nenadálých změnách a za ochotu kdykoli pomoci i v pozdních nočních hodinách a o víkendech, získává první cenu parlamentní zpravodaj ČTK Michal Burian.

Za rychlé a vyvážené zpravodajství z vládní krize v posledním roce funkčního období Sobotkova kabinetu, za obrovské nasazení, se kterým přinášeli stále nové zprávy o vývoji sporů mezi tehdejšími koaličními partnery či mezi vládou a Hradem a za to, s jakým nadhledem je zpracovali, ale i za bohaté a kvalitní zpravodajství před volbami do Sněmovny i o vývoji povolební situace, získávají první cenu zpravodajové centrální redakce ČTK Soňa Remešová, Jakub Stříhavka a Radek Jozífek.

Za to, že se bez něj neobešla žádná aktualita v Ústeckém kraji během bezmála 40 let jeho práce pro ČTK, za to, že jeho jméno je pojmem severočeské novinařiny, které otevírá všechny dveře i šachty - ostatně byl jedním z mála, možná jediným fotoreportérem, který se dostal v roce 2000 do dolu, v němž 365 metrů pod zemí stávkovali 22 dní horníci,...a v neposlední řadě za to, že pod jeho jménem zůstane ve Fotobance ČTK uloženo 47.340 fotografií, získává cenu za celoživotní dílo ústecký fotoreportér ČTK Libor Zavoral.

Za to, že jeho snímky měly vždy mimořádnou kvalitu a náboj - ať už fotil sport, politiku doma i v zahraničí, kulturu nebo přírodní katastrofy, za to, že ve fotozpravodajství ČTK více než čtvrt století pomáhal zavádět nové technologie, které mnohdy sám upravoval, aby šly co nejšikovněji skloubit s prací fotoreportéra, za to, že vedle pořízení neuvěřitelných 63.891 agenturních snímků dokázal vychovat několik generací agenturních fotoreportérů a do tohoto náročného řemesla s nevšední ochotou zasvětil i mnoho kolegů píšících, získává cenu za celoživotní dílo fotoreportér ČTK Michal Doležal.

Za soustavné vysoké nasazení při každodenním řízení domácího zpravodajství, za profesionální přístup, s jakým se staví k řešení všech zpravodajských podnětů, za spolehlivost, obětavost a zápal při koordinaci všech mimořádných událostí v posledních letech, za bezvadné zvládnutí loňské vládní krize a sněmovních voleb získávají hlavní cenu vedoucí vydání centrální redakce Anna Rothová a Soňa Machatá.

Další novinky