Novinky

Olympijská bilance ČTK: 1300 zpráv, 6200 fotografií

26.02.2018

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsou už minulostí. A zatímco si sportovní fanoušci dočítají poslední statistiky a zajímavosti z největšího sportovního svátku roku, novináři jsou už na cestě domů. Jaká je tedy olympijská bilance zpravodajství ČTK?

Od 9. do 25. února, kdy se hry konaly, vydala ČTK s klíčovým slovem „olympijské“ na 1300 zpráv (a další tisícovku během šesti týdnů před ZOH), přes 300 headlinů (nejrychlejší krátké zprávy), 120 fleší a 60 profilových materiálů.

Na místě po tři týdny mapovali olympijské dění ostřílení sportovní reportéři ČTK Radek Smekal a Robert Tesař, zejména na české olympioniky se pak zaměřil fotoreportér Michal Kamaryt. Ti se museli zejména v prvních dnech olympiády vyrovnat nejen s časovým posunem a přesuny mezi sportovišti, ale i s mimořádnou zimou.

Jejich kolegové v pražské redakci sice chladem netrpěli, stejně jako oni se ale na více než dva týdny ocitli ve stejném časovém pásmu jako novináři a sportovci v Koreji – chod sportovní redakce ČTK kvůli osmihodinovému časovému posunu tak začínal už ve dvě hodiny ráno pražského času.

ČTK díky svým reportérům na místě vydala z Koreje 250 „původních“ zpráv, reportáží a rozhovorů a 650 fotografií. Dalších 5550 snímků poskytla ČTK svým klientům z bohatého servisu agentury AP, kterou na českém trhu zastupuje.

Internetovým vydavatelům ČTK nabídla také olympijský widget, tedy grafickou aplikaci, která atraktivní formou přináší program her a výsledkový servis, k olympiádě připravila i dvacítku infografických materiálů.

I pro sportovní redakci bylo největším zážitkem překvapivé vítězství Ester Ledecké v lyžařském super-G. "Naštěstí jsme čekali na její jízdu, takže jsme nemuseli jako kolegové z renomovaných světových agentur, kteří poslali do světa zprávu o vítězství Rakušanky Veithové, vydávat storno a omlouvat se klientům," vzpomíná vedoucí redakce Ladislav Josef.

"Ale stejně nám to pěkně zavařila. Ani my jsme nečekali, že by mohla bojovat o medaili. Měli jsme nasazenou jen běžnou noční směnu a když se to v pět hodin ráno stalo, museli jsme zmobilizovat každého, kdo měl ruce a nohy. Ten den jsme vydali 44 zpráv, v nichž se skloňovalo jméno Ledecká. To je asi rekord," říká šéf sportu, pro něhož to byla v ČTK jubilejní dvacátá olympiáda.

Ukázka fotografií z olympiády: (klikněte na obrázek)

Další novinky