Novinky

S ČTK se rozloučila legenda kulturního zpravodajství Jirka Borovička

11.05.2018

S ČTK se rozloučila jedna z legend domácího zpravodajství, zpravodaj kulturní rubriky Jiří Borovička. Zprávy s jeho zkratkou vydávala ČTK 50 let, tedy přesně polovinu stoleté historie národní agentury. Za tu dobu "Borůfka“ napsal přes 60 tisíc zpráv a natočil na šest tisíc audio rozhovorů.

Jirka se rozhodl odejít do důchodu a jeho redakční zkratka „BOR“ byla po vzoru sportovních klubů slavnostně vyřazena do redakční síně slávy.

Jirka Borovička několikrát obdržel redakční ocenění. V prvním ročníku soutěže o Zlaté pero obdržel Zvláštní cenu, a to za dlouholetý příkladný a profesionální přístup k práci, za dokonalý přehled o svěřeném resortu, za svědomitost, píli a odpovědnost, s níž vytváří každý agenturní materiál, za samostatnost a spolehlivost, se kterou se podílel na tvorbě základů českého kulturního zpravodajství, za obdivuhodný optimismus, za energii a šarm.

Předloni mu šéfredaktor udělil cenu znovu, a to nejen za to, že původní hodnocení stále platí, ale i za to, že mu neunikne nic z filmové a divadelní scény, za to, že od filmu a divadla zná každého a všichni znají jeho, zkrátka za to, že již bezmála půlstoletí píše pro agenturu o kultuře s rutinou v tom nejlepším slova smyslu. Za to získal Cenu za celoživotní dílo a uznání všech kolegů. A nyní obdržel od emeritního šéfredaktora speciální "medaili za zásluhy".

Jeho fórky a nakažlivá dobrá nálada nám budou v redakci chybět stejně jako jeho brilantní texty, audia a všemožné tipy do zpravodajství. Ve větší míře než kdy dříve si nyní Jiřího bude užívat rodina, včetně prvního vnoučka, nejmladšího Borůfky, který se narodil před pár dny.

Další novinky