Infobanka

Česká tisková kancelář - ČTKNovinky

S ČTK se rozloučila legenda kulturního zpravodajství Jirka Borovička

11.05.2018

S ČTK se rozloučila jedna z legend domácího zpravodajství, zpravodaj kulturní rubriky Jiří Borovička. Zprávy s jeho zkratkou vydávala ČTK 50 let, tedy přesně polovinu stoleté historie národní agentury. Za tu dobu "Borůfka“ napsal přes 60 tisíc zpráv a natočil na šest tisíc audio rozhovorů.

Jirka se rozhodl odejít do důchodu a jeho redakční zkratka „BOR“ byla po vzoru sportovních klubů slavnostně vyřazena do redakční síně slávy.

Jirka Borovička několikrát obdržel redakční ocenění. V prvním ročníku soutěže o Zlaté pero obdržel Zvláštní cenu, a to za dlouholetý příkladný a profesionální přístup k práci, za dokonalý přehled o svěřeném resortu, za svědomitost, píli a odpovědnost, s níž vytváří každý agenturní materiál, za samostatnost a spolehlivost, se kterou se podílel na tvorbě základů českého kulturního zpravodajství, za obdivuhodný optimismus, za energii a šarm.

Předloni mu šéfredaktor udělil cenu znovu, a to nejen za to, že původní hodnocení stále platí, ale i za to, že mu neunikne nic z filmové a divadelní scény, za to, že od filmu a divadla zná každého a všichni znají jeho, zkrátka za to, že již bezmála půlstoletí píše pro agenturu o kultuře s rutinou v tom nejlepším slova smyslu. Za to získal Cenu za celoživotní dílo a uznání všech kolegů. A nyní obdržel od emeritního šéfredaktora speciální "medaili za zásluhy".

Jeho fórky a nakažlivá dobrá nálada nám budou v redakci chybět stejně jako jeho brilantní texty, audia a všemožné tipy do zpravodajství. Ve větší míře než kdy dříve si nyní Jiřího bude užívat rodina, včetně prvního vnoučka, nejmladšího Borůfky, který se narodil před pár dny.

Další novinky

Newsletter ČTK