Novinky

Putovní výstava fotografií ČTK Okamžiky století je v Brně

21.05.2018

Přelomové události spjaté s československým a českým státem, ale i každodenní chvíle představuje putovní výstava České tiskové kanceláře s názvem Okamžiky století, která je od soboty k vidění v Brně na Moravském náměstí. Výstava se tam přestěhovala z pražské Valdštejnské zahrady.

Výběrem z unikátně dochovaného sedmimilionového archivu snímků se ČTK připojuje k oslavám stého výročí vzniku republiky a připomíná, že vznikla ve stejný den jako Československo. "Jsme rádi, že výstavu můžeme představit v Brně a doufáme, že se bude líbit stejně jako návštěvníkům v Praze, kde odstartovala svou celorepublikovou pouť začátkem dubna," uvedl Jiří Majstr, generální ředitel ČTK.

ČTK oslaví letos v říjnu sto let od svého vzniku. Fotografie byly vybrány z fotoarchivu, který čítá miliony fotek. Každý rok reprezentuje alespoň jeden snímek, zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci čí náladu doby.

"Od svého vzniku byl osud ČTK v dobrém i zlém těsně spjatý se všemi historickými peripetiemi republiky," uvádějí autoři výstavy, dlouholetí reportéři agentury. Fotografický archiv ČTK přežil i konec druhé světové války díky tomu, že byl shodou okolností umístěn mimo centrální budovu, kterou zasáhl ničivý požár.

Putovní výstava byla do pátku ve Valdštejnské zahradě. Po Brně se odstěhuje 18. června do Hradce Králové. Dál bude v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a od října znovu v Praze.

Další novinky