Novinky

Výstava fotografií ČTK ke vzniku státu je v Hradci Králové

18.06.2018

Nejdůležitější události od vzniku Československa do současnosti připomíná ode dneška v Hradci Králové výstava fotografií Okamžiky století. Jde o snímky České tiskové kanceláře (ČTK), která byla založena stejně jako republika před sto lety 28. října 1918. Výstava je instalovaná na třech desítkách venkovních panelů a je výběrem 163 fotografií z unikátního sedmimilionového archivu snímků ČTK. Na Ulrichově náměstí v centru Hradce Králové bude k vidění do 8. července, vstup je zdarma.

Fotografie z bohatého archivu ČTK připomínají nejen přelomové události spjaté s československým a českým státem, ale i každodenní chvíle obyvatel. Každý rok reprezentuje alespoň jeden snímek zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci či náladu doby. Na prvním snímku výstavy je Tomáš Garrigue Masaryk při návratu z exilu v roce 1918, poslední ukazuje úspěch Ester Ledecké na letošní zimní olympiádě.

"Výstava je pro nás v ČTK srdeční záležitost. O výběr fotek jsme se za dva roky, po které jsme výstavu připravovali, pohádali tolikrát, že to snad ani nebudu zveřejňovat. Ale výsledkem je zajímavý dokument, velice dobře promyšlený výběr a krásné fotografie ve skvělé prezentaci, která určitě každému návštěvníkovi řekne něco obecného i něco právě pro něj intimního," řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Výstavní premiéru měly Okamžiky století začátkem dubna v Praze ve Valdštejnské zahradě a areálu Senátu. V polovině května se výstava přestěhovala do Brna. Po Hradci Králové bude dále v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a od října znovu v Praze. Více o výstavě je na webu ČTK, kde je k dispozici i sekce pro děti s interaktivními křížovkami.

Další novinky