Novinky

Studenti na LFŠ: Týden s Četkaři nám dal víc než dva roky studia žurnalistiky

19.08.2020

Učit se od zkušených novinářů bylo pro studenty workshopu ČTK na Letní filmové škole v Uherském Hradišti cennější než hodiny strávené ve škole. Shodli se na tom mladí účastníci týdenního novinářského semináře, na kterém si pod dohledem zkušených novinářů z ČTK kromě psaní a focení vyzkoušeli i natáčení podcastů a zpravodajských videí.

"Měli jsme příležitost vyzkoušet si věci, ke kterým by nás v běžné redakci nikdo jen tak nepustil. Učit se od zkušených novinářů a dostávat od nich zpětnou vazbu pro mě bylo cennější než hodiny strávené ve škole," uvedla studentka žurnalistiky FSV UK Kristýna Schönová, která ocenila i přátelský a vstřícný postoj lektorů.

Na 46. ročníku FLŠ, který se konal od 7. do 12. srpna, se budoucím novinářům věnovali zkušení Četkaři v čele s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfeditorem Zdeňkem Fučíkem. Začínajícím fotografům zase radil a pomáhal při práci šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Kromě klasických novinářských textů, jako jsou zprávy, rozhovory, pozvánky na filmy či fejetony se studenti dostali i k natáčení podcastů nebo streamování tiskových konferencí. Z podcastů měla velkou radost například Jana Bočková. "Lektoři v nás vložili velkou důvěru, přestože většina z nás s tímto formátem neměla zkušenosti. Velmi mi vyhovoval okamžitý feedback, který nám lektoři poskytovali," uvedla studentka, která ocenila i "ranní" redaktorské porady.

Studentka Jana Bočková a šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková při natáčení podcastu s režisérem Slávkem Horákem a dramaturgem Janem Gogolou.

Při natáčení videí i živém vysílání se zase osvědčil Dominik Tománek. "Za týden (na Filmovce) jsem se toho naučil víc než za dva roky studia žurnalistiky," přiznal student.

Dominik Tománek streamuje jednu z tiskových konferencí.

Práci fotoreportérky si naplno vyzkoušela například Magdalena Šmídová, která se v září vrátí do lavic Vyšší odborné školy Michael. "Workshop na LFŠ byl super. Naučilo nás to, že být fotoreportérem, není jen tak. Těžká technika a nekončící vedra byla na denním pořádku. Rychle nás to ale také naučilo mít systém v práci, bez něj se nejde v takovém množství lidí a fotek obejít. Cítím, že za ten jediný týden jsem se o hodně posunula," uvedla studentka fotoworkshopu.

Čtveřice začínajících fotografek při přípravě podcastu s fotografy Jindřichem Štreitem a Karlem Cudlínem.

ČTK byla letos podruhé jedním z hlavních mediálních partnerů LFŠ. Na festivalu představila v premiéře svou novou venkovní výstavu Nežádoucí okamžiky, která se věnuje cenzuře a manipulaci ve fotožurnalistice. Na stejné téma uspořádala ČTK i debatu s odborníky. Prostřednictvím služby Protext Video zajistila ČTK z LFŠ i živé přenosy z tiskových konferencí, slavnostního zahájení a zakončení festivalu.

Texty studentů workshopu jsou ve Filmových listech na stranách 5, 6 a 7, na webu ceskenoviny.cz i v dalších médiích.

Všechny díly Četkastu na Filmovce jsou dostupné v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Lecton.

Ukázky z prací účastnic fotoworkshopu ČTK lze najít ve fotogalerii LFŠ.

Další novinky