Novinky

Rada ČTK odmítla cenzuru reportážní fotografie

25.05.2021

Rada ČTK odmítá cenzuru reportážní fotografie. Vyplývá to z usnesení, které na dnešním jednání rada přijala v souvislosti s odmítnutím akreditace fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi na dostihový závod. Neudělení akreditace je pro radu neakceptovatelné. Dostihový spolek, který závod v sobotu pořádal, odmítl akreditaci udělit, protože se mu nelíbí fotografie ČTK z loňských závodů. Považuje je za neetické.

"Rada ČTK si váží práce fotografa ČTK Romana Vondrouše a považuje neudělení akreditace za neakceptovatelné," stojí v usnesení. Rada dodala, že nesouhlasí s vyjádřením Dostihového spolku týkající se neudělení akreditace Vondroušovi. "Rada odmítá cenzuru reportážní fotografie a považuje ji za nepřijatelnou," uvedla také.

Usnesení přijalo pět členů rady ze šesti, kteří se dnešního jednání zúčastnili. Petr Žantovský se zdržel hlasování kvůli slovu cenzura, se zbytkem se ztotožňuje. Jednání se neúčastnil radní Pavel Foltán.

Fotograf ČTK Vondrouš se fotografováním dostihů zabývá 20 let, za své fotoreportáže z dostihového prostředí získal množství prestižních ocenění včetně World Press Photo. Loňské snímky ČTK z Velké pardubické jsou podle Dostihového spolku neetické. Na jednom z nich je zachycen pád žokeje Jana Kratochvíla z koně Sottovento při skoku přes Velký Taxisův příkop. Spolek minulý týden uvedl, že udělení akreditace na kvalifikační dostih zváží, pokud agentura na závod nominuje jiného fotografa. To ale vedení zpravodajství ČTK odmítlo kvůli snaze cenzurovat práci nezávislého média.

Fotoreportér Vondrouš i za snímky z dostihového prostředí získal řadu prestižních novinářských ocenění. Loni například obdržel hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo, v roce 2019 zvítězil v jedné z kategorií soutěže pořádané Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS), kde zaujal porotu právě seriálem snímků z dostihů. Získal rovněž první cenu v kategorii Sportovní série v soutěži Pictures of the Year International (POYi) a první cenu v kategorii Sport v mezinárodní soutěži Istanbul Photo Awards. V roce 2013 dostal za sérii snímků z dostihového prostředí první cenu v kategorii sportovních akcí i v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo.

Postup Dostihového spolku označil za nepřijatelný Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu. Vondroušovu práci ocenili zástupci Jizerské 50, největšího středoevropského závodu v běhu na lyžích. Poté, co se dozvěděli o zamítnutí akreditace pro Vondrouše na kvalifikační dostih, rozhodli se přislíbit mu akreditaci na jejich únorový závod již nyní.

Další novinky