Novinky

Šumperk bude hostit výstavu fotografií ČTK Olympijské okamžiky

21.09.2021

Fotografická výstava ČTK Olympijské okamžiky bude od 1. října instalována v centru Šumperka. Do podhůří Jeseníků se přesune z Uherského Hradiště, kde měla na začátku srpna premiéru na festivalu Letní filmová škola.

Výstava na více než 150 snímcích ukazuje slavné i méně známé momenty z historie české a československé účasti na letních a zimních olympijských hrách. Na své druhé zastávce nabídne i příběhy českých medailistů z letošní olympiády v Tokiu.

"S aktualizací výstavy po Tokiu jsme počítali, nakonec je ale rozsáhlejší, než by nás při uzávěrce premiérové verze před hrami napadlo. Letošní medailová žeň českého týmu byla nevídaná, proto jsme nakonec upravili čtvrtinu výstavních ploch," uvedl spoluautor výstavy, bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef. K vidění tak budou nejen záběry letošních českých olympijských vítězů, ale třeba i česká medailová překvapení na stříbrných či bronzových místech.

Venkovní fotografická výstava čítá 20 oboustranných výstavních panelů, které budou na pěší zóně na šumperské Hlavní třídě vystaveny do 18. listopadu. Slavnostního zahájení se 1. října zúčastní olympijský vítěz v akrobatických skocích na lyžích, šumperský rodák Aleš Valenta.

Vernisáži bude dopoledne v Domě kultury Šumperk předcházet debata pro školy s Valentou a redaktory ČTK Ladislavem Josefem a Radkem Smekalem, kteří byli v roce 2002 u Valentova triumfu v Salt Lake City a jako novináři se dohromady zúčastnili 15 olympiád.

Aleš Valenta získal 19. února 2002 v Deer Valley zlatou olympijskou medaili v akrobatických skocích na lyžích po unikátním trojitém saltu s pěti vruty. (Foto ČTK/AP, 2002)

Výstava Olympijské okamžiky volně navazuje na venkovní expozice ČTK Okamžiky století, Okamžiky sametové revoluce a Nežádoucí okamžiky. "I nejnovější výstava nabízí školám - od základních až po vysoké - možnost, jak zábavnou formou oživit výuku. Je plná pozoruhodných příběhů sportovců na pozadí moderních českých a světových dějin," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou výstavy.

Stejně jako u předchozích venkovních výstav ČTK jsou na webových stránkách expozice materiály pro školy. ČTK také k některým příběhům pořídila podcasty, které jsou s výstavními panely propojené prostřednictvím QR kódů.

Olympijské okamžiky se do léta příštího roku objeví na celkem osmi místech. Ze Šumperka poputují do Brna, dalšími zastávkami budou centrum Prahy, Vrchlabí, Kopřivnice a Praha 4. "Poslední zastávkou bude již tradičně pěší zóna u sídla Czech Photo Center v Nových Butovicích," doplnil šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

Další novinky