Novinky

Zpravodajství ČTK ze smutečního Londýna čítá na 300 zpráv, agentura nabídla i 164.000 fotek

20.09.2022

Od smrti královny Alžběty II. do jejího pohřbu, tedy od 8. do 19. září, vydala ČTK bezmála 300 zpráv, 120 headlinů a dvacítku fleší, které se týkaly dění kolem skonu nejdéle vládnoucí britské královny v dějinách. Součástí zpravodajství národní tiskové agentury bylo i 27 profilových materiálů, infografika a zvukové záznamy. V Superfotobance, která vznikla počátkem září sloučením Fotobanky ČTK a Profimedie, je k dispozici bezmála 164.000 snímků s klíčovým slovem „Queen“.

ČTK vyslala opakovaně do Londýna zvláštního zpravodaje Alana Lexu, který se tam na několik dní přesunul ze svého nynějšího působiště v Bruselu. Na samotný pohřeb pak ve vládním speciálu s premiérem Petrem Fialou letěli z Prahy i zpravodajka zahraniční redakce Lenka Penkalová a fotoreportér Roman Vondrouš.

„Byla to to pro mě mimořádná zkušenost, být osobně na místě, kde se děje takto významná událost. Atmosféru v ulicích totiž člověk nejlépe pochopí, když ji zažije na vlastní kůži, vmísí se do davu, dá se s někým do řeči, vidí dění na vlastní oči, i když zpovzdálí. Připít si v hospodě s barmanem na památku královny pintou piva Guiness a zažít to ticho, když je najednou v jindy rušném podniku slyšet spadnout špendlík na zem, to je opravdu něco,“ popsala své dojmy z pondělního Londýna zpravodajka zahraniční redakce Lenka Penkalová.

Úkolem zvláštních zpravodajů bylo přinést z britské metropole zejména materiály, které nebyly v nabídce nadnárodních agentur, jako například rozhovory s Čechy, kteří dlouhodobě žijí v Británii, reportážní materiály, zachycující náladu v londýnských ulicích českýma očima, ale například i audio depeše, uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková.

Den po úmrtí a v den pohřbu byl v britské metropoli zvláštní zpravodaj Alan Lexa. „Atmosféra byla podobná, možná bych řekl, že v pondělí dorazilo víc mladých lidí a rodičů s dětmi, mnozí to pojali jako piknik. Co se neměnilo, byla ochota lidí spolupracovat s novinářem. Skoro nikdo mi neodmítl rozhovor, ani jsem nezaznamenal od lidí negativní reakci, když jsem je fotil. Nicméně když začala hlavní část obřadu, už jsem diváky neoslovoval, protože najednou jako by všechno kromě přenosu utichlo a strnulo. Bylo to dost působivé a přiznám se, že když pak kolem poledne zněl „nářek“ osamělého dudáka, měl jsem taky na krajíčku,“ uvedl Lexa, který pohřeb sledoval s tisícovkami lidí v Hyde Parku, kde obřad přenášelo několik velkoplošných obrazovek.

Obrazové zpravodajství v tzv. vysílaném servisu nabídla ČTK zejména prostřednictvím agentury AP. V nabídce spojené superfotobanky ČTK a Profimedie vyšlo za uplynulých 11 dní 163.916 fotek s klíčovým slovem „Queen“ od všech zastupovaných dodavatelů (AP, AFP, Zuma, atd.). Agentura AP sama nabídla více než 10.000 snímků, ČTK jich vydala 7500. Zvláštní fotoreportér Roman Vondrouš vydal z pondělního pohřbu na čtyři desítky fotografií.

„Z pohřbu se poslalo celkem 22 newsletterů, ve kterých bylo celkem 613 fotek, z čehož se prodalo 516 snímků. Odhadem do konce týdne se jich ještě minimálně 50 prodá,“ dodal šéf Profimedie Pavel Macků.

Další novinky