Novinky

Dlouholetý šéf sportovní redakce ČTK Ladislav Josef získal Cenu Oty Pavla

22.11.2022

Dlouholetý šéf sportovní redakce České tiskové kanceláře (ČTK) Ladislav Josef získal Cenu Oty Pavla, kterou uděluje Český olympijský výbor za celoživotní propagaci sportu a šíření olympijských hodnot v publicistice. Je prvním agenturním novinářem, jenž ocenění obdržel. Jako reportér se zúčastnil šesti olympiád a na několika hrách byl i mluvčím národní olympijské výpravy.

Josef vystudoval práva, ale hned po jejich absolvování nastoupil v roce 1980 do sportovní redakce ČTK. "Sport jsem měl rád od dětství. Sledoval jsem ho, četl jsem si tehdejší dostupnou literaturu a noviny. Ráno jsem brzy vstával, abych sehnal deník Československý sport, který byl tehdy úzkoprofilovým zbožím," vzpomínal, co ho ke dráze sportovního novináře přivedlo.

Věnoval se různým sportovním odvětvím, nejvíce fotbalu a atletice. V roce 1988 byl jako jeden ze čtyř českých novinářů na letních olympijských hrách v Soulu. "Zažil jsem ještě dobu před technickou revolucí v žurnalistice, kdy jsme neměli laptopy, mobily, internet, sociální sítě. Třeba první olympiádu v Soulu jsem celou diktoval po telefonu," vyprávěl Josef.

Pak byl ještě na pěti dalších olympiádách, v Naganu, Sydney a Salt Lake City byl zároveň mluvčím české výpravy. "Jsem rád, že jsem malou součástí té olympijské historie. Ať už jako novinář nebo jako mluvčí české výpravy. Naposledy loni jsme v ČTK připravili výstavu Olympijské okamžiky," připomněl Josef putovní výstavu 152 velkoformátových fotografií. Vedle historických snímků jsou její součástí i fotografie zachycující úspěchy českých sportovců na posledních olympiádách.

Coby spoluautor výstavy ČTK Olympijské okamžiky na vernisáži v Šumperku na podzim 2021. Foto ČTK.

V roce 1997 se Ladislav Josef stal vedoucím sportovní redakce ČTK, kterou řídil až do svého odchodu do důchodu na konci roku 2020. Nadále ale s národní tiskovou agenturou spolupracuje externě, například nyní při fotbalovém mistrovství světa.

Porada sportovní redakce, Ladislav Josef uprostřed. Foto ČTK.

Vedle práce v ČTK stál také v roce 1991 u zrodu časopisu Fotbal, kde mohl psát uvolněněji než v agenturním zpravodajství. "Pár nadšenců se sešlo, dělalo se to na koleně. Neměli jsme žádnou redakci, scházeli jsme se po hospodách. I jsme ty časopisy rozváželi po prodejních stáncích po celé republice. Vypiplali jsme z něj v té době jedno z nejčtenějších periodik začátku 90. let," řekl Josef, který v důchodu tráví spoustu času cestováním. Může se na krásná místa podívat jinak než jako sportovní zpravodaj, který zná většinou jen hotel a stadion.

Ladislav Josef (vlevo) coby předseda fotbalové sekce Klubu sportovních novinářů předává cenu brankáři Petru Čechovi, který v roce 2007 potřetí za sebou triumfoval v novinářské anketě Zlatý míč o nejlepšího českého fotbalistu. Foto ČTK.

Cenu Oty Pavla pojmenovanou po sportovním novináři a spisovateli poprvé ČOV udělil v roce 2009 u příležitosti 110. výročí založení výboru. Mezi laureáty jsou například Karel Malina a Aleš Procházka z Českého rozhlasu, Otakar Černý, Vladimír Drbohlav a Petr Vichnar z České televize, Lumír Propper z deníku Sport, Karel Felt z deníku Právo nebo Tomáš Macek z MF DNES.

Další novinky