Novinky

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš má titul Osobnost české fotografie 2022

15.04.2023

Titul Osobnost české fotografie za rok 2022 dostal reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš. Udělila mu ho dnes Asociace profesionálních fotografů, která chce tímto svým každoročním aktem zlepšovat společenskou prestiž fotografů. V současnosti patří Vondrouš k nejoceňovanějším českým fotožurnalistům na národní i mezinárodní úrovni.

Fotoreportér ČTK získal nominaci na ocenění už v roce 2021. Letos ho nominovali Veronika Souralová a Josef Moucha. "Skvělý fotoreportér, který vedle své práce pro ČTK vytváří ucelené soubory. Jeho styl je charakteristický, nepřehlédnutelný, a zaslouženě je favoritem všech českých i zahraničních fotografických soutěží," uvedla Veronika Souralová, ředitelka společnosti Czech Photo. V soutěži o nejlepší novinářskou fotografii Czech Press Photo získal Vondrouš téměř 30 ocenění včetně hlavní ceny.

Fotograf, teoretik fotografie a pedagog Moucha doplnil, že Vondrouš soustavně přispívá prezentacemi autorských děl k jakosti, rozvoji a propagaci české kultury u nás i v zahraničí. Přednáší jako pedagog i při projekcích vlastní tvorby, pořádá dílny pro studenty i pro veřejnost, připomněl Moucha, který od Asociace profesionálních fotografů dostal před dvěma lety ocenění za dlouhodobý přínos české fotografii.

Na mezinárodní úrovni bodoval Vondrouš už v roce 2013, kdy zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo v kategorii sportovních akcí. V roce 2020 získal za řadu snímků z dostihů, které dokumentuje už více než 20 let, cenu Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS). V roce 2021 získal první cenu v kategorii sportovní série v soutěži Pictures of the Year International (POYi) za sérii snímků fotbalových fanoušků pražské Bohemky.

Za dlouhodobý přínos české fotografii ocenila Asociace profesionálních fotografů Danielu Mrázkovou. Jako nejlepší fotografickou publikaci roku porotci vybrali knihu Báry Prášilové Circles. Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2022 do 30 let je Julie Hrnčířová.

Cena Osobnost české fotografie se udílí fotografovi, pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který za uplynulý rok zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie v ČR či v zahraničí. Prvním držitelem ocenění se stal v roce 2003 Josef Koudelka, mezi další držitele ceny za uplynulých 20 let patří třeba Vladimír Birgus, Jan Mlčoch, Anna Fárová, Jindřich Štreit, Dana Kyndrová, Pavel Dias, Jan Reich, Ivan Pinkava, Antnonín Kratochvíl či Libuše Jarcovjáková, která cenu získala dvakrát.

Další novinky