Novinky

V soutěži Czech Press Photo 2021 se prosadili i fotoreportéři ČTK

20.01.2022

První místo v kategorii Sport získal ve fotografické soutěži Czech Press Photo 2021 (CPP) fotoreportér ČTK Roman Vondrouš se sérií snímků Věrní fanoušci. V kategorii Člověk a životní prostředí bodoval brněnský fotoreportér ČTK Igor Zehl, který získal druhou cenu za snímek Digitální pohoda.

Hlavní cenu dostala fotografie Petra Topiče z mediálního domu Mafra, která zachycuje následky ničivého tornáda na jižní Moravě. Snímek pochází ze série s názvem Zkáza, která zvítězila v kategorii Aktualita.

Mezinárodní porota vybírala vítěze 27. ročníku CPP z více než 4000 snímků od 250 autorů z Česka a Slovenska. Kromě tornáda zaujaly nejvíce fotografie z druhé a třetí vlny koronaviru, snímky z olympijských her v Tokiu nebo momentky z volební kampaně Andreje Babiše. Výsledky vyhlásili pořadatelé dnes online na sociálních sitích Czech Photo a Národního muzea.

Vondroušova vítězná sportovní série zachycuje příznivce fotbalového klubu Bohemians 1905 Praha, kteří kvůli omezením způsobeným pandemií covid-19 sledovali zápasy svého týmu z žebříků u zdi vršovického stadionu. Stejnou sérii ocenila už vloni Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS), bodovala také v mezinárodní soutěži Pictures of the Year International (POYi). A jeden z fanouškovských snímků zaujal i porotu mezinárodní soutěže Istanbul Photo Awards, kde vyhrál kategorii Sport. Vondrouš boduje v soutěži CPP pravidelně, vloni soutěž vyhrál.

Snímek Digitální pohoda brněnského fotoreportéra Igora Zehla zachycuje ležící ošetřovatelku krav s mobilním telefonem v ruce opřenou o ležící krávu. Snímek vznikl na brněnském výstavišti na zářijovém veletrhu pro živočišnou výrobu Animal Tech.

Zvláštní cenu Canon Junior Award pro mladého autora získal nejmladší fotoreportér ČTK Ondřej Deml za sérii z olympijských her s názvem Olympijské emoce.

Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let, jehož součástí je stáž v národní tiskové agentuře, vyhrála Barbora Kvasničková za sérii Ničivých požárů v okolí Athén.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Nově se vyhlašovaly i výsledky Czech Photo Junior pro mladé fotografy ze základních a středních škol. Šéfem mezinárodní odborné komise, která všechny vítězné snímky vybírala, byl šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch.

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií 27. ročníku soutěže bude v Národním muzeu od 21. ledna do konce května.

Další novinky