Novinky

ČTK představí na LFŠ novou výstavu, chystá i debatu a studentský workshop

15.06.2022

Česká tisková kancelář (ČTK) představí na 48. ročníku festivalu Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti novou fotografickou výstavu, která bude věnovaná 30. výročí rozpadu Československa a vzniku dvou nových národních států. Expozice s názvem Česko/slovenské okamžiky bude mít vernisáž 2. srpna. Národní zpravodajská agentura patří už čtvrtým rokem k hlavním mediálních partnerům festivalu.

Autoři výstavy Česko/slovenské okamžiky vybrali bezmála 130 snímků, které zachycují důležité i méně známé momenty ze společné historie, dvojího rozpadu československého státu, stejně jako vzájemné vztahy Čechů a Slováků v posledních 30 letech. „Naší ambicí není odvyprávět do detailu dějiny Československa a jeho rozdělení. Chceme prostřednictvím zpravodajských fotografií ukázat, co nás spojovalo, ale také rozdělovalo. A to nejen na úrovni politické, ale i snímky z běžného života, kultury či sportu,“ uvedla za autorský tým šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstavě budou i snímky z produkce Československé tiskové kanceláře, které před 30 lety při dělení Československa připadly nově vzniklé slovenské agentuře TASR. „Jsme rádi, že nám je slovenští kolegové zapůjčí, neboť jde o velmi vydařené fotografie, díky nimž si připomeneme například výrobky Made in Czechoslovakia z podniků na slovenském území či slavný snímek Alexandera Dubčeka na koupališti,“ uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Několik vystavených fotografií autoři našli v databázi fotobanky Profimedia, kterou ČTK koupila v červenci 2021.

V den vernisáže uspořádá ČTK o vztazích Čechů a Slováků také debatu s názvem Ani spolu, ani bez sebe, v níž přislíbili účast spisovatel Pavel Kosatík, publicista Martin M. Šimečka a zpravodaj Českého rozhlasu Ľubomír Smatana. Debatu v Respekt stanu odvysílá ČTK živě, záznam bude k dispozici na webových stránkách výstavy Česko/slovenské okamžiky.

Na festivalu v Uherském Hradišti bude mít ČTK také týdenní workshop pro studenty žurnalistiky, fotografie a příbuzných oborů. Pod vedením četkařských profesionálů se budou studenti podílet na plnění hlavních informačních kanálů festivalu a zapojí se také do natáčení podcastového speciálu Četkast na Filmovce. V rámci workshopu zajistí i kompletní fotografické krytí festivalového dětí. Letos se do něj nově zapojí vítězové Ceny ČTK pro začínající fotografy ze soutěže Czech Press Photo. ČTK bude prostřednictvím služby Protext Video zajišťovat i živé vysílání z nejdůležitějších festivalových akcí.

Česko/slovenské okamžiky jsou už pátou putovní výstavou ČTK s „okamžiky“ v názvu. V roce 2018 připravila národní zpravodajská agentura ke stému výročí založení Československa a ČTK expozici Okamžiky století, po nich následovaly Okamžiky sametové revoluce, Nežádoucí okamžiky (o historii manipulací s fotografiemi) a nejnověji Olympijské okamžiky, které jsou ještě do konce srpna vystaveny v Praze 13 u sídla společnosti Czech Photo Center.

Po premiéře na LFŠ bude výstava v Uherském Hradišti do konce září, poté se vydá do dalších českých a moravských měst. Pro školy budou na webové stránce výstavy opět k dispozici pracovní listy.

Festival se bude konat od 29. července do 4. srpna a odstartuje ho režisérka Olga Sommerová s dokumentem Michael Kocáb - Rocker versus politik. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, režisér Semih Kaplanoğlu a klubista Pavel Tomešek.

Další novinky