Novinky

Budoucí novináři se o tiskových agenturách učí přímo v ČTK

14.10.2022

Lektoři a profesionálové z ČTK přednáší i v letošním akademickém roce budoucím novinářům o agenturní žurnalistice a práci tiskových agentur. Národní zpravodajská agentura tak pokračuje ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy a navazuje na úspěšný loňský školní rok, kdy převzala výuku jednosemestrálního předmětu Agenturní žurnalistika.

"Ohlasy a reakce studentů z letního semestru nás velmi potěšily, předmět je bavil a zároveň vzdělával, takže jsme neváhali na spolupráci navázat a rozšířit ji na celý akademický rok," uvedla Martina Vašíčková, ředitelka Akademie ČTK, vzdělávací sekce národní zpravodajské agentury, která celý bakalářského programu organizuje.

Dvousemestrální předmět je zaměřen na teoretické základy i praktické semináře agenturní žurnalistiky a zpravodajství. Studenti se postupně seznámí s fungováním zpravodajské agentury, se zpravodajskými formáty, prací se zdroji a jejich ověřováním, naučí se pracovat s Infobankou ČTK a seznámí se také se specifiky regionálního nebo zahraničního zpravodajství.

"Předmět učíme přímo v historické budově ČTK v Opletalově ulici, se studenty budou pracovat četkařští editoři a redaktoři, tedy lidé z praxe. Chceme mladým lidem nabídnout co nejtěsnější kontakt s Četkou," uvedla Vašíčková.

Zimní semestr je zaměřený více na teorii, letní pak na praktické kurzy. V zimě se mladí žurnalisté dozvědí více o typologii zpravodajských agentur, o principech a řízení denního a týdenního zpravodajství, o zpravodajských formátech, struktuře zpráv nebo mediálním právu. Úvodní hodiny už pro ně připravili generální ředitel ČTK Jiří Majstr a dlouholetý zpravodaj a šéfeditor ČTK Jan Stejskal, autor obsáhlé publikace Zprávy z českého století.

"V letním semestru se zaměříme na konkrétní redakce nebo sekce zpravodajství. Samostatný kurz bude věnovaný parlamentnímu nebo ekonomickému zpravodajství, studenti se budou moci ptát, jak funguje krimi sekce ČTK nebo čím se liší práce krajánka od zahraničáře. Věnovat se budeme i fotozpravodajství nebo audio a video zpravodajství," vyjmenovala Vašíčková.

Do výuky se zapojí také šéfredaktorka Radka Matesová Marková i editoři a redaktoři jednotlivých redakcí.

ČTK spolupracuje s vysokými školami dlouhodobě, dodává jim zpravodajství, podílí se na vědeckých projektech, umožňuje studentské stáže. Od roku 2017 pořádá pro vysokoškoláky Letní školu ČTK, která se koná na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Pro střední a základní školy má Akademie ČTK speciální workshop spojený s exkurzí. Učitelům mediální výchovy nabízí Akademie samostatný kurz Jak vzniká zpráva, který má akreditaci MŠMT. O prázdninách pořádá příměstský mediální tábor.

Další novinky