Novinky

Pořadatel Velké pardubické zamítl akreditaci ČTK, nelíbí se mu loňské fotky

21.05.2021

Dostihový spolek, který pořádá závod Velká pardubická, odmítl udělit akreditaci fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi, který za své fotoreportáže z dostihového prostředí získal množství prestižních ocenění včetně World Press Photo. Důvodem je to, že se spolku nelíbí jeho snímky, které ČTK vydala z loňských závodů. Spolek uvedl, že udělení akreditace na sobotní kvalifikační dostih ještě zváží, pokud agentura na závod nominuje jiného fotografa. To ale vedení zpravodajství ČTK odmítá a hovoří o snaze cenzurovat práci nezávislého média.

Loňské snímky ČTK z Velké pardubické jsou podle Dostihového spolku neetické. Na jednom z nich je zachycen pád žokeje Jana Kratochvíla z koně Sottovento při skoku přes Velký Taxisův příkop. Vedení Dostihového spolku na opakovanou žádost ČTK oficiální vyjádření ke snímku neposkytlo, v e-mailových odpovědích na sérii žádostí o akreditaci pro fotoreportéra Romana Vondrouše nicméně argumentuje tím, že snímky ČTK z loňské Velké pardubické odporují etickým pravidlům.

Překážkový dostih Velká pardubická 2020. Žokej Jan Kratochvíl s koňem Sottovento padá na Taxisově příkopu. (Foto ČTK/Roman Vondrouš, 2020)

"Série snímků je vyvážená, zachycuje vítězství, prohry, radost i smutek. Diskutovaný snímek z Taxisova příkopu je po stránce profesionální i etické v pořádku. Koně, který na nejtěžší překážce přišel o život, nijak nedehonestuje," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková. Zdůraznila, že ČTK své snímky obsahově neupravuje a jakákoliv manipulace s obrazovým zpravodajstvím je nepřípustná. "Manipulací se rozumí i cenzura a takto lze bohužel vnímat postup, který Dostihový spolek zvolil směrem k našemu fotografovi. Neudělením akreditace jej trestá za to, že zachytil skutečnost," dodala.

"Pakliže bychom se vyhýbali obrazové fotodokumentaci situací, které všichni vidí v přímém přenosu na televizní obrazovce, konali bychom v rozporu s posláním národní tiskové agentury, která má přinášet objektivní zpravodajství ke svobodnému vytváření názorů. A k tomu v případě Velké pardubické po desítky let bohužel patří i tragické situace," dodala.

Autorem fotografií je fotoreportér ČTK Roman Vondrouš, který i za snímky z dostihového prostředí získal řadu prestižních novinářských ocenění. Loni například obdržel hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo, v roce 2019 zvítězil v jedné z kategorií soutěže pořádané Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS), kde zaujal porotu právě seriálem snímků z dostihů. Získal rovněž první cenu v kategorii Sportovní série v soutěži Pictures of the Year International (POYi) a první cenu v kategorii Sport v mezinárodní soutěži Istanbul Photo Awards. V roce 2013 dostal za sérii snímků z dostihového prostředí první cenu v kategorii sportovních akcí i v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo.

Vondrouš před vítěznou sérií z dostihů, která získala v roce 2013 World Press Photo v kategorii sportovních akcí. (Foto ČTK, 2013)

"Fotografováním dostihů se zabývám 20 let, za to období jsem navštívil stovky dostihových dní, na kterých jsem vyfotografoval tisíce snímků a zachytil nespočet výtvarných záběrů jak z dostihové dráhy, tak ze zákulisí, mnoho vítězství, proher, emocí, dramat, ale někdy i sportovních tragédií. Bohužel i ty jsou součástí sportu. Jako dlouholetý fotožurnalista mám zkušenosti z velkých sportovních podniků, včetně působení na třech olympijských hrách, svoji práci často konzultuji s renomovanými editory, fotožurnalisty a dalšími odborníky v oboru. Nadále si stojím za tím, že jsem nikdy etickou hranici u svých snímků nepřekročil, a to nejen u sportu dostihového," poznamenal Vondrouš.

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš pózuje 2. prosince 2020 v Praze s cenou za Fotografii roku v soutěži Czech Press Photo 2020. Vítězný snímek v pozadí. (Foto ČTK/Ondřej Deml, 2020)

Správní a dozorčí rada společnosti Czech Photo složená z předních odborníků v oboru, jako je Vladimír Birgus, Jindřich Štreit nebo Filip Láb, každý měsíc vyhlašuje fotografii měsíce, tedy unikátní snímek, který profesionálním způsobem zachycuje důležitou událost uplynulého období a zároveň má vysokou estetickou úroveň. A právě fotka loňského pádu na Taxisově příkopu byla zvolena fotografií měsíce října 2020.

"Jedná se o mimořádný záběr, který přináší obrazové svědectví dané situace, což je základní role žurnalistů," uvedla ředitelka organizace Czech Photo Veronika Souralová. Vondroušovy fotografie jsou podle ní vysoce ceněny na domácí i mezinárodní scéně. "Zakázat vstup fotografovi na závodiště za to, že dělá svou práci skvěle, považuji za naprosto absurdní," dodala Souralová.

Taxisův příkop, slavný a nejnáročnější skok Velké pardubické, čekají letos úpravy. Dostihový spolek oznámil, že na základě jednání expertní skupiny a České asociace steeplechase se změlčí příkop, čímž se vytvoří pozvolná plocha bez doskokové hrany. Expertní skupina vznikla po loňském 130. ročníku a smrtelném zranění koně Sottoventa.

Další novinky